Угода про корисні копалини стала катастрофою для України, – Politico

Україна використала пропозицію щодо видобутку цінних металів, щоб переконати президента США Дональда Трампа продовжити підтримку Києва. Однак, як зазначає Politico, Трамп цікавиться Україною лише в контексті фінансової вигоди, а не в питаннях забезпечення стабільного миру після війни. "Пропозиція щодо цінних металів була важливим аспектом безпеки для України. Вона має критично важливі ресурси, зокрема титан, уран та інші. Якщо Росія отримає доступ до цих ресурсів, це стане катастрофою для союзників Києва", – підкреслив один із високопоставлених чиновників, знайомий із переговорами.

Проте ця "гра з корисними копалинами" перетворилася на політичну кризу, і Україні може не вдатися отримати обіцяні ресурси, повідомляє Politico. Крім того, видобуток будь-яких корисних копалин вимагатиме мільярдів інвестицій та може зайняти багато років, що далекий від термінів, які уявляв собі Трамп.

Остаточний варіант угоди, запропонований США, не гарантує жодної безпеки або подальшої допомоги, натомість надає Вашингтону ексклюзивний доступ до всіх природних ресурсів України, а також фінансовий контроль над державним фондом реконструкції та його проєктами, поки Київ не погасить борги за військову допомогу, яка раніше була надана у вигляді грантів.

"Цей проект значно підриває стратегічний баланс, обмежуючи регуляторну та податкову автономію України", – зазначив Володимир Ланда, старший аналітик Київського центру економічної стратегії.

Угода також загрожує шансам України на вступ до Європейського Союзу, оскільки вона порушує конкурентне та екологічне законодавство ЄС, відзначив Ланда. Виплати в мільярдах можуть відлякати інвесторів, які інакше могли б бути зацікавлені в допомозі Україні у відновленні.

"Інші партнери навряд чи погодяться на те, щоб їхня допомога викачувалася з України на користь третіх осіб", – додав Ланда.

Однак український уряд не бажає провокувати новий гнів Трампа, тому чиновники уникають критики нової версії угоди. Натомість Київ намагається обережно відкоригувати пропозицію, щоб не викликати роздратування у Трампа.

"Минулого разу українцям довелося пояснювати, що деякі вимоги США не можуть бути реалізовані, оскільки вони суперечать нашим законам і конституції. Тож давайте змінимо угоду, щоб вона спрацювала. Тепер нам знову потрібно про це поговорити", – зазначив високопоставлений чиновник.

Проте перш ніж Україна зможе отримати прибуток від видобутку критично важливих мінералів, війна має закінчитися. Україні також потрібно буде відновити зруйновану енергосистему. Як зазначають учасники ринку, Україні потрібні інвестиції не тільки в гірничодобувну, а й у переробну промисловість, на рівні десятків мільярдів доларів.

Президент України Володимир Зеленський підкреслив, що угода про надра не повинна суперечити майбутньому вступу України до ЄС. Відзначив, що над новим проектом цієї угоди працюють команди з України та США, включно з юристами. Він також додав, що не бачить сенсу обговорювати ризики, поки не буде отримано юридичну резолюцію.

У той же час екс-міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба назвав угоду про надра, що з’явилася у ЗМІ, "неприйнятною".

Водночас міністр фінансів США Скотт Бессент звинуватив Зеленського у затримці підписання угоди про надра, заявивши, що він "зруйнував те, що повинно було стати найлегшою справою у світі".

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.