Українська влада наразі не планує проведення виборів, оскільки це неможливо в умовах воєнного стану. Про це в коментарі Радіо Свобода (в проєкті «Свобода. Ранок») зазначив радник президента з питань комунікацій Дмитро Литвин. «Вибори у воєнний час неможливі, відповідно до Конституції, чинного законодавства та з огляду на безпекові виклики», — підкреслив Литвин.
30 березня журнал The Economist, посилаючись на джерела в уряді, повідомив, що президент Володимир Зеленський на минулому тижні провів нараду, під час якої дав вказівку готуватися до виборів після досягнення повного припинення вогню, яке, як очікується, американці зможуть встановити до кінця квітня. Водночас зазначається, що попередні повідомлення можуть з’явитися напередодні або 5 травня, коли визначено крайній термін парламентського голосування щодо продовження воєнного стану, термін якого закінчується 8 травня.
Скасування воєнного стану є необхідною умовою для початку виборчого процесу. Джерела не мають однозначної думки щодо термінів, але більшість вважає, що Зеленський намагається призначити вибори на літо. Законодавство вимагає, щоб передвиборча кампанія тривала не менше ніж 60 днів, тому найраніший можливий старт — початок липня. Проте деякі джерела вважають, що кампанія має тривати три місяці, аби виборчі органи могли відновити списки виборців.
Раніше президент Володимир Зеленський заявляв, що після завершення війни буде скасовано воєнний стан, і вже після цього вибори проходитимуть відповідно до українського законодавства.
Хоча формально повноваження президента Зеленського мають закінчитися в травні 2024 року, Україна не змогла провести вибори в умовах воєнного стану, який діє з моменту повномасштабного вторгнення РФ у лютому 2022 року. Невідповідність можливості проведення виборів у таких умовах закріплена в українському законодавстві, і це питання підтримують усі ключові політичні сили, навіть ті, які є опозиційними до Зеленського.
Останніми тижнями спостерігається активізація зусиль щодо можливого припинення вогню в Україні. Минулого тижня в Ер-Ріяді відбулись кілька раундів окремих переговорів за участю представників США, України та Росії. Коментуючи ці зустрічі, президент США Дональд Трамп відзначив «значний прогрес». Проте сторони весь час звинувачують одна одну в порушеннях угоди про недопущення атак на енергетичну інфраструктуру.