Прагнення президента США Дональда Трампа запровадити масштабні тарифи викликає значну невизначеність і підриває довіру, проте, за словами директора-розпорядника Міжнародного валютного фонду (МВФ) Крісталіни Георгієвої, це малоймовірно призведе до рецесії в найближчому майбутньому. МВФ, ймовірно, зменшить економічний прогноз у своєму наступному оновленні огляду світової економіки через три тижні, але, за словами Георгієвої в інтерв'ю Reuters, «ми не бачимо рецесії на горизонті».
«За результатами наших високочастотних індикаторів, ми спостерігаємо, що довіра споживачів і інвесторів дещо слабшає, і це може вплинути на майбутнє зростання», – зазначила вона. Однак наразі МВФ не відзначає «драматичного впливу» від мит, введених Трампом після його повернення в Білий дім, додала Георгієва.
У січні МВФ підвищив прогноз глобального економічного зростання на 2025 рік з 3,2% до 3,3%. Проте вона зазначила, що у квітні, під час весняних засідань МВФ у Вашингтоні, буде опублікована нова редакція WEO, в якій відобразять незначну корекцію.
Георгієва підкреслила, що багато країн використовували свій фіскальний і монетарний простір під час пандемії COVID-19, і тепер стикаються з високими рівнями боргу, що обмежує їх здатність реагувати на можливі шоки. Будь-яке уповільнення чи зворотний процес зниження інфляції можуть уповільнити зниження процентних ставок і ускладнити рефінансування боргів країнами.
Непередбачені терміни оголошення та впровадження тарифів вплинули на настрій інвесторів, і основні фондові індекси США знизилися майже на 10% з середини лютого через побоювання, що мита можуть сповільнити економічне зростання або навіть спровокувати рецесію.
«Чим швидше буде досягнута ясність, тим краще, оскільки тривала невизначеність може негативно вплинути на зростання», – зазначила вона. Георгієва також вказала, що світова торгівля продовжує зростати, навіть попри збільшення протекціоністських заходів у різних країнах, які змінили торгові моделі й поставили під загрозу глобалізацію. При цьому торгівля послугами зростає швидшими темпами, ніж торгівля товарами.
Після свого повернення на пост президента у січні Трамп запровадив 20% мита на всі товари з Китаю, погрожував 25%-ми тарифами на більшість товарів з Канади та Мексики і запровадив високі мита на сталь та алюміній. Також було оголошено 25% мита на імпортні автомобілі, а 2 квітня Трамп планує проголосити «Днем визволення», коли він представить глобальні взаємні тарифи.