Президент США Дональд Трамп звинуватив президента України Володимира Зеленського у намаганні "відмовитися" від угоди щодо видобутку корисних копалин, яка, як очікується, буде затверджена цього тижня. Він попередив українського лідера про "серйозні проблеми", якщо угода не буде підписана.
Трамп підкреслив, що питання членства України в НАТО не стало складовою угоди щодо корисних копалин. "Він прагне стати членом НАТО. Але він ніколи не стане членом НАТО. Він це розуміє. Тому якщо він хоче переписати угоду, його чекають великі проблеми," – зазначив Трамп.
"Ми вже досягли угоди стосовно корисних копалин, а тепер він говорить: 'Знаєте, я хочу її змінити'," – висловив свою позицію президент США. За його словами, угода була практично готова, але зараз Київ нібито ставить умову щодо членства в альянсі.
За інформацією CNN, українська сторона висловила занепокоєння змінами в умовах угоди, які останнім часом значно змінилися. Зеленський зазначив, що умови, що обговорюються, "постійно еволюціонують", проте загалом Україна налаштована оптимістично відносно укладання угоди.
Видання також повідомило, що минулого четверга Зеленський заявив про досягнення попередньої "рамкової угоди", після якої буде обговорено деталі фінальної угоди, що включатиме додаткові дослідження та ратифікацію у Верховній Раді. Однак незабаром американська сторона змінила свою позицію, вимагавши негайного підписання "повної угоди".
Згідно з даними видання, нова пропозиція Міністерства фінансів США значно перевищує початкову, на підписання якої сподівалися наприкінці лютого. Проте в новій угоді відсутні формулювання, що стосуються одного з пріоритетів України – отримання конкретних гарантій безпеки. Натомість, у ній прописані права США на всі нафтові та газові родовища по всій Україні.
Адміністрація Трампа активно намагається переконати українців у вигодах підписання цієї угоди, стверджуючи, що вона стане основною причиною для інвестицій США в Україну. США представили Україні новий проект угоди з видобутку корисних копалин, який фактично надає американцям повний контроль над всіма родовищами, але не містить обіцянок безпеки, які вимагає Україна.
Білий дім не приховує, що очікує від Києва швидкого підписання нової угоди, проте проблема полягає в тому, що українська сторона, ймовірно, не зможе погодитися на висунуті умови.