Трамп планує встановити мир в Україні протягом ста днів перебування на посаді, – The Economist

США прагнуть досягти прогресу в переговорах щодо припинення вогню в Україні протягом перших 100 днів президентства Дональда Трампа, повідомляє The Economist. Американські експерти вважають, що Володимир Путін та Володимир Зеленський можуть бути відкритими до діалогу про завершення війни, але наразі не готові зупинити бойові дії.

"На даний момент обидва лідери, ймовірно, вважають ризики затяжної війни меншими, ніж ризики незадовільного мирного врегулювання", – йдеться у щорічній звітності загроз, підготовленій 18 американськими розвідувальними службами та опублікованій 25 березня.

Це ставить під загрозу плани Трампа, який прагне швидкого вирішення конфлікту. Хоча його адміністрація звітує про важливі досягнення в переговорах, процес залишається повільним, і Росія продовжує висувати нові вимоги.

Переговори про припинення вогню це наочно демонструють. 11 березня США та Україна запропонували негайне припинення бойових дій терміном на 30 днів. Через тиждень Росія звузила формат лише до обмеження атак на енергетичну інфраструктуру та судноплавство в Чорному морі. 25 березня Білий дім оголосив про угоду, що стосується "забезпечення безпечного судноплавства", але Москва швидко відреагувала, заявивши, що це питання буде вирішене лише після повторного підключення російського державного банку до системи SWIFT. Європейський Союз підкреслив, що подібне можливе лише після того, як Росія залишить територію України.

Навіть якщо угоди будуть впроваджені, їхній вплив залишиться обмеженим. Західні санкції вже не заважають експорту російських продуктів харчування та добрив, а Україна самостійно відкрила свій морський коридор, позбавивши Росію контролю. Найгіршому випадку угода може призвести лише до зниження страхових ставок у судноплавстві та розширення експортних можливостей для обох сторін.

Українські та європейські посадові особи висловлюють побоювання, що адміністрація Трампа може зробити поступки Росії без отримання справжніх гарантій. Заява Білого дому вже містить обіцянки "допомогти відновити доступ Росії до світового ринку експорту сільськогосподарської продукції та добрив, знизити витрати на морське страхування та розширити доступ до портів і платіжних систем для таких операцій".

Водночас Київ може опинитися без американської військової допомоги на певний період, тоді як Росія отримає пропозиції щодо ослаблення санкцій. У Вашингтоні активно обговорюються можливості визнання анексії частини територій, відмова Україні в членстві в НАТО або забезпечення певних гарантій безпеки для Росії.

У нещодавньому інтерв’ю Стів Віткофф, спецпредставник Трампа з питань України, наголосив, що його мета полягає не лише в припиненні війни, а й у створенні нового стратегічного пакту з Росією, який передбачатиме співпрацю в галузі видобутку нафти та газу, штучному інтелекті і навіть у взаєминах із Іраном.

"Хто не хоче бачити такий світ?" – сказав він, критикуючи європейські країни за їхню підтримку України, вважаючи це "спробами стати схожими на Вінстона Черчилля".

На даний момент Росія намагається переконати адміністрацію Трампа ігнорувати побоювання України та Європи, укладаючи ширшу угоду, що включатиме інтереси Кремля. Київ, зі свого боку, намагається продемонструвати, що переговори з Москвою відбуваються недобросовісно, сподіваючись змінити позицію США.

25 березня Трамп визнав, що Путін може затягувати переговори, але не висловив тривоги. "Можливо, вони зволікають. Знаєте, я робив це роками", – зазначив він у інтерв’ю Newsmax TV, додаючи, що і Росія, і Україна "хочуть, щоб все це закінчилося".

"Американські чиновники сподіваються досягти припинення вогню протягом перших 100 днів президентства Трампа. Однак є великий ризик, що поспішно укладена угода призведе до відмови від України та поступок Росії", – пише видання.

Американські розвідники вважають, що Путін має достатні причини затягувати час, оскільки "позитивні зрушення на полі бою дозволяють йому запастися стратегічним терпінням". Зеленський, у свою чергу, остерігається, що невдале угоду "призведе до внутрішньої негативної реакції та загроз у майбутньому".

Раніше президент США Дональд Трамп припустив, що Росія "тягне час" і намагається затримати досягнення повного перемир'я з Україною.

25 березня російська сторона заявила, що США погодилися на часткове зняття санкцій в обмін на підтримку угоди щодо Чорного моря. Державний секретар США Марко Рубіо повідомив, що США наразі оцінюють вимоги Росії щодо припинення вогню у Чорному морі, підкреслюючи, що деякі з санкцій, які Росія хоче зняти, були введені не США, а ЄС.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.