США позбавляють Україну двох ключових переваг у війні, штовхаючи її в безвихідь – The Times.

Угода про припинення вогню, укладена між США та Росією, ставить під загрозу Україну, позбавляючи її вагомих переваг і підриваючи стабільність в Європі. Про це повідомляє оглядач видання The Times Едвард Лукас. Перша частина угоди передбачає забезпечення безпеки в Чорному морі, але, як зазначає автор, Україні це не потрібно, оскільки вона вже змогла витіснити російський флот з регіону і гарантувати безпечний експорт своїх зернових.

"Усе, що дозволить Росії повернути свої військово-морські сили у західну частину Чорного моря або обмежити морські шляхи України, такі як "перевірки" військового імпорту та експорту, стане втратами для України, а не здобутками," – підкреслює він.

Погоджуючи на це рішення, Україна сподівалася створити важелі тиску в разі, якщо Росія порушить умови потенційного припинення вогню. Однак, як зазначає експерт, цей крок міг бути конструктивним лише за умови, що США також тиснули б на Росію. Оскільки вигоди для України є умовними, Росії, натомість, пропонується вигідна угода, яка відкриває їй доступ до світових ринків для експорту сільськогосподарської продукції, а також доступ до портів і фінансових систем для таких операцій.

Професор університету Сент-Ендрюс Філліпс О'Браєн зазначає, що це відкриває шлях для повернення Росії до міжнародної фінансової системи: "Будь-яка російська компанія або банк, що прагне вести бізнес на Заході, може стверджувати, що займається сільським господарством. Хто це буде перевіряти? Хто про це піклуватиметься? Шлюзи залишаться відкритими."

Ще один пункт угоди стосується зупинки атак на енергетичну інфраструктуру. Проте до, під час і після переговорів Росія завдала кілька сотень агресивних ударів дронів по цивільних об'єктах в Україні без жодних наслідків з боку Вашингтона. В той же час, успішні удари України по об'єктам нафтопереробки, які забезпечують військову машину Росії, є критично важливими для її боротьби за виживання.

"Тим часом, поки Трамп відкриває шлях для реабілітації Росії, Україна, в свою чергу, може втратити свої ключові органи – контроль над Чорним морем і можливості завдавати ударів по Росії, отримуючи при цьому нічого," – зазначає Лукас, підкреслюючи, що це ставить Україну у скрутне становище перед наступними раундами переговорів.

Російська сторона наполягає, що умовне припинення вогню буде можливим лише в разі поступок у питаннях санкцій. ЄС поки що дистанціюється від скасування санкцій, зазначивши, що розглядатиме питання лише після "беззастережного виведення" російських військ з української території. Однак ця позиція може спричинити конфлікт між європейцями і американцями – "підписуйте угоду або ставайте маркерами війни і прихильниками глобального голоду," – підкреслює журналіст.

Не виключено, що Трамп, бачачи опір Європи, відступить, і, можливо, "Путін почне дратувати Трампа". Проте, за словами Лукаса, шанси на це невеликі – по-перше, через рішучість Трампа укласти демонстративну мирну угоду, по-друге, через зневажливе ставлення його адміністрації до Європи, і, по-третє, через дисбаланс сил, адже Європа фактично залежить від підтримки США в сфері ядерної, військової та розвідувальної діяльності.

Раніше президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна погодилася на припинення вогню з Росією, аби чітко продемонструвати світові, що російський президент Володимир Путін не зацікавлений у мирі. Також Зеленський зазначав, що Трамп має усі можливості виконати свою обіцянку завершити війну в Україні за 24 години, для чого йому потрібно лише одне – включити Україну до НАТО.

Видання The Economist писало, що США прагнуть домогтися прогресу у питанні припинення вогню в Україні протягом перших 100 днів президентства Дональда Трампа.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.