Словацький законопроект про “іноземних агентів”: наслідки впливу Росії на країни Європи

Уряд Словаччини намагається провести через парламент зміни до законодавства, які за своєю суттю є аналогічними російському закону про "іноземних агентів" та відповідним грузинським нормативам. Про це повідомляє видання Politico. Відзначається, що тисячі словаків вийшли на мирний марш проти таких законодавчих ініціатив. Акції протесту проходять у Братиславі, Кошице та багатьох інших містах країни.

Politico інформує, що прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо вже тривалий час намагається підпорядкувати собі неурядові організації та незалежні засоби масової інформації. Ще у 2023 році він обіцяв ввести закон, який би визначав ці організації як іноземних агентів у разі отримання фінансування з інших країн. Наразі відповідний законопроект перебуває на другому читанні в парламенті, голосування планується на наступному тижні.

Нещодавно Європейська комісія попередила словацький уряд про неможливість прийняття цього закону та належність відповідних дій з боку Брюсселя. Численні правозахисні та неурядові організації, включаючи Amnesty International, також висловили категоричний протест проти законопроекту.

Люсія Стасселова з ініціативи "Мир Україні", що організовує протести по всій країні, оцінює даний закон як "інструмент системного знищення громадянського суспільства".

"Цей закон запозичений з Росії, де подібне законодавство використовують для знищення незалежних організацій, ув’язнення опозиційних діячів, примушування медіа до мовчання та репресій. Ми не дозволимо Словаччині йти цим шляхом," — зазначила вона.

Прем'єр Фіцо запевняє, що поважає право людей на протест, проте категорично заперечує звинувачення у тому, що його ініціатива копіює російський досвід.

"Проект закону про неурядові організації не має нічого спільного з російським, американським чи ізраїльським законодавством. У них (опозиційних активістів) закінчилися причини для протесту, тому тепер вони вигадають нову брехню," — сказав Фіцо.

Як зазначає Politico, Угорщина ухвалила подібний закон у 2017 році, але в 2023 році була змушена його скасувати після рішення Суду Європейського Союзу про його незаконність.

Нагадаємо, що закони про "іноземних агентів" у Росії та Грузії спочатку подавалися владою як механізм регулювання діяльності організацій і осіб, які отримують фінансування з-за кордону, але на практиці вони стали інструментом для придушення інакомислення.

Російський закон про "іноземних агентів" з'явився у 2012 році, а в наступні роки його було розширено, так що під статус "іноземних агентів" потрапили навіть засоби масової інформації та фізичні особи. Відтоді російський уряд регулярно оголошує "іноземними агентами" опозиційні медіа, блогерів, журналістів, правозахисників, представників культури тощо. Цей статус фактично унеможливлює їхню нормальну діяльність.

У березні 2023 року правляча партія Грузії "Грузинська мрія", яка вважається проросійською через своє м'яке ставлення до Росії, ініціювала свій варіант закону про "іноземних агентів", схожий на російський. Це викликало масові протести в Тбілісі, і в травні 2024 року парламент Грузії ухвалив закон, подолавши вето президента.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.