Швейцарія може направити близько 200 миротворців в Україну у випадку підписання мирної угоди, повідомив голова збройних сил країни Томас Зюсслі в інтерв'ю для газети Blick, опублікованому 23 лютого. За словами Зюсслі, важливо нормально розуміти різницю між зобов'язаннями щодо примусу до миру та підтримання миру.
"Примус до миру передбачає, що мир повинен бути встановлений з використанням сили. Швейцарія не планує брати участь у цьому процесі. У той же час, миротворчість передбачає, що Росія та Україна мають домовитися про припинення вогню, а ООН повинна схвалити направлення своїх сил для забезпечення миру", – підкреслив він.
Він також зауважив, що Швейцарія може запропонувати близько 200 військових протягом дев'яти чи дванадцяти місяців. Однак він пояснив, що в рамках миротворчої місії використання зброї "дозволяється лише в разі самооборони", на прикладі Косово, де швейцарські військовослужбовці беруть участь у контингенті під керівництвом НАТО.
Зюсслі додав, що "питання полягає в тому, що потрібно ООН", і що рішення прийме парламент, зазначивши, що "це гіпотетичні питання". В даний час немає миру, і жодного запиту з боку ООН не надійшло.
20 лютого The Telegraph, посилаючись на свої джерела, повідомила, що прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер планує представити президентові США Дональду Трампу пропозицію про розміщення близько 30 тисяч військових з європейських країн в Україні після можливої мирної угоди з Росією – як одну з гарантій дотримання миру.
Раніше він підтверджував, що Великобританія готова направити своїх військових до України в рамках миротворчої місії. Проте поки жодна з європейських країн не підтвердила свою участь так чітко, хоча деякі не виключили можливості.
План передбачає введення невеликого контингенту, який не буде знаходитись на лінії фронту. Європейські військові, за словами The Telegraph, розташуються в великих українських містах, портах і важливих об’єктах інфраструктури, таких як атомні електростанції. Як зазначає одне з джерел, до місії також долучаться спостережні літаки, безпілотники та супутники для створення "повної картини ситуації". Патрульні кораблі також будуть направлені в Чорне море для гарантії свободи судноплавства.
Офіційно британський уряд поки не підтвердив інформацію про цей план.
Згідно з даними Financial Times, президент Франції Емманюель Макрон пропонував розміщення європейських миротворчих сил за майбутньою лінією розмежування, а не на самій лінії. Однак Німеччина, Італія, Іспанія та Польща висловилися проти відправлення своїх військ.
Президент України Володимир Зеленський зазначив, що якщо Україну не візьмуть до НАТО, необхідно розмістити миротворців з країн Альянсу. Росія неодноразово заперечувала проти розміщення військ НАТО на території України, а міністр закордонних справ Сергій Лавров заявив цього тижня, що Москва сприйме це як "пряму загрозу" своєму суверенітету, навіть якщо війська діяти будуть під іншими прапорами.