Рада ухвалила рішення про придбання російських технологій для Хмельницької АЕС – голосування депутатів

Верховна Рада України підтримала угоду щодо закупівлі російського обладнання для Хмельницької атомної електростанції, про що повідомили депутати Олексій Гончаренко з партії «Європейська солідарність» та Ярослав Железняк з «Голосу» у своїх телеграм-каналах. Рішення було схвалене 261 голосом парламентарів. За словами Гончаренка, ця угода передбачає витрати в розмірі 500 мільйонів євро.

Комітет Верховної Ради з питань енергетики з 13 грудня 2024 року та 16 січня 2025 року розглядав законопроєкт № 11392, який був прийнятий в першому читанні в серпні 2024 року, змінив його назву на «Про придбання обладнання, необхідного для будівництва енергоблоків № 3 та № 4 Хмельницької АЕС» та запропонував надати дозвіл «Енергоатому» на закупівлю необхідного для нового будівництва обладнання у болгарської компанії «Національна електрична компанія ЕАД».

У свою чергу, антикорупційний комітет Ради виявив у законопроєкті потенційно корупціогенний ризик, пов'язаний із недостатньою прозорістю під час визначення типу реакторних установок. Депутати підкреслили, що під час доопрацювання документа не було зроблено аналізу можливості використання альтернативних типів реакторів, а також проведено порівняльний аналіз вартості будівництва для різних обладнань. Також не були надані дані про запити до виробників реакторів в інших країнах та порівняння їх пропозицій.

Багато депутатів критично висловилися щодо намірів закупити ядерні реактори російського виробництва для ХАЕС в Болгарії.

Компанія «Енергоатом» у відповідь на звинувачення депутатів у можливих зловживаннях та порушеннях законодавства щодо будівництва енергоблоків заявила, що діє відповідно до указу президента, рішень уряду та свого інвестиційного плану. Вони охарактеризували звинувачення як політичний тиск і спробу деструктивної критики проєкту.

Рік тому міністр енергетики Герман Галущенко повідомляв, що Україна має намір почати будівництво чотирьох нових ядерних реакторів. За його словами, два з них базуватимуться на російському обладнанні, яке Україна планує імпортувати з Болгарії, а ще два використовуватимуть західні технології компанії Westinghouse. Усі чотири реактори мають бути зведені на Хмельницькій атомній електростанції в західній частині України.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.