Президент Росії Володимир Путін видав указ, згідно з яким націоналізували найбільше підприємство, що займається виробництвом рідкісноземельних металів у Росії, і передали його під управління державної корпорації «Росатом», якою керує його давній знайомий. Про це повідомляє проєкт розслідувань телеканалу «Настояще время» у співпраці з російською службою Радіо Свобода «Система». За даними журналістів, основним виробником рідкісноземельних металів у Росії є Солікамський магнієвий завод (СМЗ), який отримує сировину від Ловозерського гірничо-збагачувального комбінату.
Згідно з інформацією, до 2022 року головним власником СМЗ та Ловозерського ГЗК був мільярдер Петро Кондрашов разом із партнерами. Після початку повномасштабних військових дій обидва підприємства були націоналізовані через судові рішення, які визнали їхню приватизацію незаконною. В результаті, заводи передали державній корпорації «Росатом»: СМЗ за указом Путіна, а Ловозерський ГЗК — за розпорядженням російського прем'єра Михайла Мішустіна.
Таким чином, «Росатом» отримав контролюючі повноваження на всіх етапах – від видобутку до виробництва рідкісноземельних металів. Як з’ясували журналісти, корпорація «Росатом» має тісні зв’язки з Михайлом Ковальчуком, який є членом науково-технічної ради «Росатома». Наглядова рада корпорації очолюється Сергієм Кирієнком, близьким знайомим Ковальчука.
Разом із братом Юрієм, Михайло Ковальчук входить до найближчого кола українського президента. Його вважають «улюбленим фізиком Путіна» та особою, яка має вагомий вплив на наукові погляди президента РФ. У 2023 році Путін включив Ковальчука до складу комісії Радбезу, що займається питаннями технологічного суверенітету.
Вечором 24 лютого Путін провів нараду, присвячену розвитку галузі рідкісноземельних металів. Після цього він дав інтерв'ю, де стверджував, що в Росії запасів рідкісноземельних металів більше, ніж в Україні, і запрошує США до участі в таких проектах.
Напередодні президент США Дональд Трамп на своїй платформі Truth Social зазначив, що обговорює «великі» економічні угоди з Володимиром Путіним в контексті переговорів щодо завершення війни. Трамп також вказав, що очікує на візит Володимира Зеленського незабаром, під час якого, за його словами, планується підписання угоди щодо корисних копалин.
Раніше віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, міністр юстиції України Ольга Стефанішина повідомила, що команди з України та США завершують переговори щодо угоди про мінеральні ресурси. Передбачалося, що пропозиція Вашингтона стосувалася надання Сполученим Штатам доступу до рідкісноземельних мінералів на суму 500 мільярдів доларів в якості компенсації за військову та фінансову підтримку України.
Президент України відзначав, що допомога США під час війни була значно меншою чим ця сума і додав, що угода не була підписана через «юридичні питання». Зеленський також наголосив, що Україні потрібні гарантії безпеки, а не просто відчуження ресурсів.
Він також зазначив на пресконференції 23 лютого, що умови США за угодою мали характер боргу, який Україна повинна виплатити. Однак він не вважає фінансову допомогу від США боргом.