Росія може отримати суттєві вигоди від Сполучених Штатів, навіть без укладення мирної угоди щодо України, повідомляє The New York Times. Президент США Дональд Трамп стверджує, що його головне завдання – якомога швидше зупинити "марш смерті" в Україні. Проте для Володимира Путіна переговори про припинення вогню з Трампом є лише частиною більшого плану.
Російські та американські чиновники зустрілися в Саудівській Аравії, щоб обговорити технічні деталі можливого часткової зупинки вогню, що передбачає припинення атак на енергетичні об'єкти та морські перевезення в Чорному морі. Хоча Україна висловлює готовність до повного перемир'я, Кремль прагне отримати істотні поступки перед будь-якими серйозними кроками.
Схоже, Кремль використовує прагнення Трампа до досягнення угоди для отримання максимальних вигод, затримуючи переговори. З точки зору Москви, покращення відносин із Вашингтоном не лише забезпечує економічні переваги, але й укріплює геополітичну позицію країни, навіть якщо бойові дії в Україні тривають.
Високопосадовці Росії, які виступили на конференції з безпеки в Нью-Делі, зазначають, що Кремль розглядає переговори щодо України та відносини з США як два окремі процеси. Путін продовжує шукати стратегічних цілей в Україні, але водночас хоче використати ініціативи Трампа для нормалізації зв'язків із Вашингтоном.
В'ячеслав Ніконов, заступник голови комітету із закордонних справ Держдуми, підкреслив, що Трамп і Путін формують "двосторонній порядок денний", який "не має прямого зв'язку з Україною". "Україна рухається своїм шляхом. Наступ триває. Але я вважаю, що для Путіна відносини з Америкою важливіші, ніж питання України", – сказав Ніконов.
Москва сподівається на отримання економічних вигод від співпраці з Трампом, включаючи доступ до запасних частин для літаків Boeing, а також на більші геополітичні результати, такі як зменшення присутності НАТО в Європі. Проте залишається незрозумілим, чи скористається Трамп цими сподіваннями для укладання вигіднішої угоди для України, або ж втратить терпіння стосовно Путіна.
"Трамп прагне швидких угод. Якщо він побачить великі перешкоди, він може розчаруватися і забратися з цієї проблеми", – зауважив Олександр Динькін, експерт з міжнародних відносин і радник МЗС Росії.
Путін докладає зусиль, щоб утримати увагу Трампа. Під час зустрічі з представником Білого дому Стівом Віткоффом у Москві цього місяця, Путін вручив йому "гарний портрет президента Трампа", створений російським художником. "Це був просто чудовий момент", – зазначив Віткофф в інтерв'ю Такеру Карлсону.
Що стосується України, Путін не демонструє готовності відмовитися від ключових вимог: гарантій, що Україна не вступить до НАТО, ослаблення західного альянсу в Східній Європі, обмеження військових можливостей України та збереження впливу на внутрішню політику країни.
Директор Інституту світової економіки та міжнародних відносин у Москві Федір Войтоловський вважає, що перед припиненням вогню Росія буде шукати "дорожню карту" для більш суттєвої угоди. Він також сказав, що Росія може погодитися на миротворчі сили ООН в Україні, якщо в їхньому складі не буде військових з країн НАТО.
"Для Росії довгострокове бачення цінніше, ніж тактичне перемир'я. Ми можемо вийти на модель, яка дозволить Росії та Сполученим Штатам, а також Росії та НАТО співіснувати, не втручаючись у сфери інтересів одне одного", – зазначив він.
Росія покладає надії на бізнес-підхід Трампа у переговорах. Войтоловський підкреслює, що широка угода щодо України є необхідною умовою для співпраці США та Росії. Він вважає, що Трамп, як бізнесмен, усвідомлює, що російські активи наразі недооцінені.
Динькін вважає, що Кремль може виключити США зі списку "недружніх країн", що створить сприятливі умови для американського бізнесу в Росії. Особливо це стосується авіаційного сектора, де російські авіакомпанії стикаються з труднощами в обслуговуванні американських літаків. Він зазначає, що США можуть дозволити експорт запасних частин для літаків і відновити прямі рейси до Москви, в той час як Росія може надати американським авіакомпаніям право на транзитні польоти над Сибіром, що було скасовано у 2022 році.
Декан факультету міжнародних відносин Вищої школи економіки в Москві Анастасія Ліхачова вважає малоймовірним, що Трамп швидко зніме санкції, але припускає, що нормалізація відносин може призвести до м'якшого підходу до їх застосування, що полегшить роботу російських компаній у світі. "Такий детокс, – сказала вона, – може бути корисним і розширити наші можливості".
Як повідомлялося в УНІАН, 2 березня в Ер-Ріяді відбулися переговори між українською та американською делегаціями. Міністр оборони Рустем Умєров повідомив, що діалог був ефективним. Після переговорів представників США і Росії, які тривали цілий день, стало відомо, що українська делегація залишиться в Саудівській Аравії ще на один день, щоб зустрітися з американськими партнерами.
Згідно з даними ЗМІ, переговори представників США та РФ, які були спрямовані на досягнення угоди про припинення вогню в Чорному морі, Вашингтон представляв як частину зусиль президента Дональда Трампа щодо завершення війни в Україні.