Коли йдеться про домовленість з Росією щодо Чорного моря, Дональду Трампу слід звернути увагу на поради, які він сам дає у своїй книзі "Мистецтво угоди" – "Знайте, коли потрібно вийти з-за столу", зазначає оглядач Bloomberg Марк Чемпіон. Текст статті підкреслює, що Кремль бачить угоду про забезпечення безпеки судноплавства в Чорному морі як спосіб обійти міжнародні санкції, що перешкоджають розвитку його економіки та збільшенню доходів. Додатковою метою є послаблення західного альянсу, який об'єднався проти Росії.
Путін усвідомлює, що Україні буде важко прийняти його умови, і що відмова призведе до того, що США можуть знову зупинити постачання зброї та обмін розвідданими, що дозволить Росії здобути нові переваги на полі бою.
З іншого боку, Трамп потребує підтримки Європи для дотримання ряду зобов'язань, таких як відновлення доступу російських банків до міжнародної системи SWIFT. Тепер адміністрації США потрібно вирішити, чи погодитися на російські умови, вступивши в конфлікт з Європою, чи відкинути їх і спробувати чинити тиск на Путіна іншими, менш використовуваними способами.
Оглядач виділяє кілька причин, чому Трампу доцільніше відмовитися від угоди. По-перше, ця угода є лише "міні-закускою" перед важливим припиненням вогню на фронті. В західній частині Чорного моря майже немає бойових дій, оскільки Україна витіснила звідти російський флот. Експорт зерна з України наближається до довоєнного рівня, в той час як Росія навіть збільшила свої постачання. Припинення бойових дій для суден зменшить вартість страхування для обох сторін, однак ця вигода буде незначною.
Крім того, неясно, чи угода поширюватиметься на порт Миколаїв або на загальну портову інфраструктуру, а не лише на судноплавство, що робить цю угоду "морською порожнечею", резюмує Чемпіон.
На додачу, російські умови дозволять банкам і компаніям, які підлягають санкціям, відновити фінансування масштабніших операцій, включаючи військові дії в Україні. Все, що їм потрібно, – це заявити про свою "участь" у торгівлі продуктами харчування.
По-друге, умови Путіна можуть призвести до втрати важелів впливу Трампа, адже "зняття санкцій – це найпотужніша карта, яку він може розіграти. Надання доступу до SWIFT означатиме втрату більшості важелів ще до початку переговорів про істотне припинення вогню".
Також у "Мистецтві угоди" є ще одна важлива порада, яку Трампу варто пам'ятати: "Найгірше, що можна зробити під час укладення угоди – це показати, що ви відчайдушно потребуєте укладення". Це змусить суперника відчути вашу слабкість.
Ситуація з припиненням вогню у Чорному морі вже зараз наповнена небезпекою.
Як зазначає The Times, угода про припинення вогню в Чорному морі більше вигідна Москві, адже не вимагає від Путіна суттєвих поступок. Видання також вказує, що така угода зраджує інтереси України, позбавляючи її важливих важелів впливу, і підриває безпеку Європи.
The Telegraph зазначає, що Чорноморський флот Росії, отримавши можливість вільного переміщення, може загрожувати морському домінуванню України і, відповідно, торговому статус-кво в регіоні.