Президент України Володимир Зеленський на Мюнхенській конференції висловив ініціативу щодо створення спільних Збройних сил Європи за участю української армії. «Ми чуємо від багатьох лідерів, що Європі потрібна власна армія – Армія Європи. Я вважаю, що цей момент настав. Необхідно створити Збройні сили Європи…», – підкреслив президент.
Він зазначив, що це питання не тільки в збільшенні витрат на оборону в процентному відношенні до ВВП. «Фінансові ресурси, безумовно, важливі, але самі по собі вони не зупинять ворожий напад. Люди і зброя не видаються безкоштовно, але справжня проблема полягає в усвідомленні необхідності захищати свій дім», – сказав Зеленський.
Президент звернув увагу на те, що створення Збройних сил Європи має відбуватися так, щоб майбутнє Європи залежало лише від її самих мешканців, а всі рішення приймались на європейському рівні. «Без участі України європейська армія не зможе протистояти Російській Федерації. Проте об’єднані сили здатні на це. Ваша роль полягає у забезпеченні зброєю, санкціями, політичним тиском та єдністю. Три роки війни стали основою для створення європейських збройних сил», – додав він.
Зеленський також згадав, що колишній президент США Дональд Трамп розповідав йому про свою розмову з Путіним, але не згадав про важливість європейської участі в таких перемовинах. «Старі часи минули, коли Американський уряд підтримував Європу просто тому, що це було зазвичай. Але якось Трамп зазначив, що важливо не те, в якій сім’ї ти народився, а ту, яку ти створюєш. Ми повинні налагодити якомога ближчі стосунки з США, але водночас маємо діяти як європейці, а не просто як окремі нації», – підкреслив він.
Також Зеленський заявив, що не вірить у формальні гарантії безпеки без співпраці з Америкою, адже в такому випадку це буде надто слабко. «Але США не нададуть гарантій, якщо сама Європа не продемонструє свою силу. Я продовжую наполягати на питаннях членства України в НАТО. Проте на сьогодні найбільш впливовою особою в НАТО, здається, є Путін, оскільки його дії можуть блокувати рішення цієї організації. І це незважаючи на те, що саме українська армія зупинила агресію Росії – не країни НАТО, а тільки наш народ і збройні сили», – зазначив президент.
Щодо інших заяв президента на конференції в Мюнхені:
Раніше, 12 лютого, після зустрічі з Путіним, президент США Дональд Трамп оголосив про домовленість розпочати переговори. Він також представив склад своєї команди, яка займатиметься мирними переговорами між Україною та Росією. До неї увійшли держсекретар Марко Рубіо, директор ЦРУ Джон Реткліфф, радник з національної безпеки Майкл Волц та спеціальний посланець Стів Віткофф.
Наступного дня, 13 лютого, Трамп анонсував зустріч у Мюнхені за участю представників з Москви, Києва та Вашингтона. Водночас в Офісі президента України повідомили, що перемовини з російською стороною в Мюнхені не плануються. Згодом у російському МЗС заявили, що офіційних представників Росії на конференції не буде.