Правозахисники висловили протест проти застосування особистих санкцій до українців – заява

Застосування санкцій стосовно опозиційних політиків і бізнесменів розглядається як «позасудова політична репресія», що «підриває» основоположні принципи права, створюючи порушення Конституції та міжнародних угод, які Україна ратифікувала. Такі висловлювання містяться у спільній заяві кількох українських правозахисних організацій, опублікованій на ресурсі Харківської правозахисної групи (ХПГ). «Громадяни України, а також іноземці, які знаходяться під юрисдикцією України або країн, дружніх до України, з якими діють міжнародні угоди про видачу правопорушників, не можуть підлягати санкціям. Санкції є міжнародно-правовим механізмом політичного характеру, застосовуваним однією державою проти іншої, її фізичних та юридичних осіб», – зазначили правозахисники.

Вони підкреслили, що санкції можуть бути накладені на власних громадян лише в тому випадку, якщо ті «переховуються у ворожих юрисдикціях за кордоном або на тимчасово окупованих територіях України, і держава не має механізмів для їхнього притягнення до відповідальності».

Відповідно до опублікованої заяви, дії президента Зеленського по відношенню до таких українських політиків і підприємців, як Петро Порошенко, Костянтин Жеваго, Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов, є «не санкціями у міжнародно-правовому сенсі, а позасудовою розправою над політичними супротивниками».

«Такі дії президента України є незаконними і свавільними. Це перехід від правоохоронних і судових процесів до директивного управління. Санкції ведуть до серйозних обмежень прав, і державі необхідно забезпечити дотримання ряду гарантій, таких як відсутність покарання без закону, право на справедливий розгляд у суді, що визначений законом, дотримання презумпції невинуватості, право бути негайно та детально проінформованим про характер і причини обвинувачення, а також право на ефективний засіб правового захисту. Однак у випадку з застосованими санкціями жодна з цих гарантій не була дотримана», – відзначено у заяві правозахисників.

Експерти підкреслюють, що санкції не можуть бути інструментом притягнення до юридичної відповідальності за скоєння кримінальних правопорушень, навіть коли триває розслідування. Санкції не мають права заміняти кримінальну відповідальність, оскільки принципи справедливості нівелюються політичними мотивами, які керують їхніми авторами. Заміна справедливого розгляду і розслідування санкціями знаменує собою підрив демократії в Україні, зауважують правозахисники.

«Указ президента України №81/2025 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 12 лютого 2025 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», заснований на рішенні РНБО від 12 лютого 2025 року, є прикладом політичного переслідування опозиції та узурпації влади, оскільки президент, в порушення Конституції, привласнив повноваження судової влади», – підсумовується у заяві, опублікованій на сайті ХПГ.

До заяви приєдналися 12 правозахисних організацій, включаючи Харківську правозахисну групу, Українську Гельсінську спілку з прав людини, Центр громадянських свобод та інші. Раніше Рада національної безпеки і оборони України ухвалила санкції проти кількох осіб на виконання указів президента від 12 лютого.

Згідно з реєстром санкцій, обмеження включають блокування активів та заборону виведення капіталу за межі України. Нещодавно з'явилися новини, що РНБО запровадила санкції проти політичного суперника діючого президента, колишнього президента і лідера партії «Європейська солідарність» Петра Порошенка. Про це оголосило видання Forbes, посилаючись на «два надійні джерела».

Петро Порошенко підтвердив у своєму зверненні, що йдеться про накладення санкцій на нього. На підозри, висунуті колишньому президенту, оперативно відреагували західні дипломати, які застерегли українську владу від політичних переслідувань опозиції.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.