У разі оголошення перемир'я або завершення війни в Україні нові біженці не матимуть змоги отримати тимчасовий захист у Чехії. Цей статус також втратить свою силу для тих, хто вже довгий час перебуває в країні. Міністр внутрішніх справ Віт Ракушан у коментарі для видання Novinky підкреслив, що після оголошення перемир'я Чехія більше не зможе надавати тимчасовий захист новим українським біженцям. Він зазначив, що це рішення прийнято з метою запобігання новій міграційній хвилі в мирний час, зокрема для чоловіків, які прагнуть возз'єднатися зі своїми родинами, що вже проживають у Чехії. У таких випадках їм буде потрібно звертатися за проханням про дозвіл на проживання на загальних підставах.
"Яка б не була розв'язка війни, після її завершення ніхто не зможе прибути до Чехії за програмою тимчасового захисту. Навіть у випадку возз'єднання сімей, цей процес має відбуватися у відповідності з чинним законодавством щодо перебування іноземців у Чехії", — підкреслив міністр.
Наразі українці отримують захист у Чехії через механізм тимчасового захисту, який продовжується щороку. Проте в разі оголошення перемир'я або завершення війни цей статус припинить свою дію вже наступного дня. Однак біженці зможуть залишатися в країні ще деякий час — на приклад, рік або півтора. Протягом цього періоду їм потрібно буде перейти на стандартний режим перебування, як це роблять інші іноземці.
"Для них діятимуть ті ж правила, що і для всіх інших", – пояснив Ракушан. Це означає, що українці матимуть змогу подавати заявки на тимчасову посвідку на проживання або в окремих випадках на політичний притулок, зокрема якщо вони прибули з територій, що перебувають під окупацією Росії.
В публікації також зазначається, що чеська влада працює над можливими сценаріями у випадку перемир'я в Україні.
"Ми готуємо відповідні пропозиції спільно з Польщею, яка наразі головує у Раді Європейського Союзу. Ми прагнемо, щоб це питання було вирішене найближчими місяцями", — повідомив міністр.
Він підкреслив, що рішення має бути ухвалено на рівні всього Європейського Союзу, адже саме ЄС гарантує тимчасовий захист біженцям.
Європейський Союз також планує створення спеціальних центрів, які допомагатимуть українським біженцям з поверненням на батьківщину. Один з таких центрів відкриється найближчими тижнями в Німеччині, а аналогічні проекти розглядаються також у Польщі, Австрії та Чехії. Як зазначив міністр, у цих центрах працюватимуть українські фахівці, які допоможуть біженцям у вирішенні питань повернення додому.
Як повідомлялося раніше, президент Чехії Петр Павел підписав ряд законів, один з яких стосується розширення захисту українських біженців. Зокрема, мова йде про те, що біженці з України, які проживають у Чехії понад два роки, зможуть отримати спеціальний дозвіл на довгострокове проживання в країні. Це стосується лише економічно незалежних осіб, які забезпечені житлом і не користуються системою пільг для біженців. Також їхні діти повинні відвідувати чеські школи.