Під час саміту Європейського політичного співтовариства 16 травня в Албанії президент України Володимир Зеленський провів низку двосторонніх перемовин із лідерами європейських держав.
Він висловив вдячність прем’єр-міністру Нідерландів Діку Схоофу за майже утричне збільшення оборонної допомоги, яке Нідерланди надали Україні цього року.
За повідомленням президента у Telegram, він поінформував про хід зустрічі в Стамбулі та наголосив на потребі посилити тиск на Росію для досягнення повного припинення вогню як перший крок до стійкого миру. Окрім того, сторони обговорили підсилення української протиповітряної оборони й інвестиційні проєкти для вітчизняного оборонпрому.
Питання продовження постачання військової підтримки та прямих інвестицій у оборонно-промисловий комплекс України Зеленський підняв під час перемовин із прем’єр-міністеркою Данії Метте Фредеріксен.
«Данія виступає одним із ключових партнерів України та вже формує свій 26-й пакет військової допомоги. Ця підтримка рятує життя, за що ми щиро вдячні», – зазначив президент. Він також додав, що в ході розмови обговорили результати зустрічі в Стамбулі, координацію дипломатичних зусиль зі США та європейськими партнерами, а також важливість подальшого тиску на Росію у разі зриву перемир’я.
Зі шведським прем’єром Ульфом Крістерссоном Зеленський детально аналізував результати переговорів, які відбулися в Стамбулі.
«Ми зосередили увагу на роботі в рамках коаліції охочих, питаннях безпеки та оборонного партнерства. Вдячний Швеції і країнам Північної Європи та Балтії за спільну заяву, що підтримує беззастережне 30-денне перемир’я й пряму комунікацію між Україною та Росією на найвищому рівні. Це створює шанс для справжньої дипломатії», – підкреслив президент.
Також в Албанії Зеленський провів двосторонні зустрічі з президентом Європейської ради Антоніу Коштою, головою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн, президенткою Молдови Маєю Санду та прем’єр-міністром Болгарії Росеном Желязковим.
Раніше того дня на саміті Європейського політичного співтовариства Зеленський зазначив, що склад російської делегації в Стамбулі свідчить про брак повноважень для ухвалення рішень. Він наголосив, що за відсутності перемир’я необхідно вжити жорстких заходів, зокрема нових санкцій проти енергетичного сектору РФ та посилити тиск на фінансові інституції до реального прогресу.