Нова версія угоди про українські природні ресурси вказує на намір американської адміністрації забрати під контроль усі українські ресурси та ускладнити їх доступ для Європи. Про це повідомляє Bloomberg. Згідно з чернеткою документа, яку отримали журналісти, адміністрація Трампа наполягає на "праві першої пропозиції" стосовно інвестицій у всі інфраструктурні та видобувні проекти в рамках угоди про партнерство з Україною.
Як зазначає Bloomberg, "реалізація угоди надасть США величезні повноваження щодо контролю інвестицій в Україні у проекти, що охоплюють дороги, залізниці, порти, шахти, видобуток нафти, газу та інших цінних корисних копалин. Це призведе до безпрецедентного розширення економічного впливу США у найбільшій за площею країні Європи в той час, коли вона прагне інтеграції до ЄС".
Адміністрація Трампа обґрунтовує своє право на такі вигідні умови військовою та фінансовою підтримкою Україні під час повномасштабного російського вторгнення.
Наразі триває обговорення деталей угоди, і фінальна версія документа може суттєво відрізнятися від наявної. Протягом цього тижня Україна, ймовірно, надасть свої пропозиції до документу США, повідомив Bloomberg з посиланням на поінформованого співрозмовника.
Відповідно до поточної версії документа, США матимуть можливість призначати трьох з п’яти членів правління спільного інвестиційного фонду, що надасть їм фактичний контроль над цим фондом.
Київ зобов’язаний віддавати до фонду 50% своїх доходів від усіх нових проектів з видобутку природних ресурсів та інфраструктури. У документі вказано, що США отримуватимуть весь прибуток плюс 4% річного доходу, доки не буде повернено всі витрати на допомогу Україні з 2022 року.
Україна має надавати всі інвестиційні проекти до фонду для перевірки, при цьому буде заборонено пропонувати відхилені проекти третім сторонам на "більш вигідних" умовах щонайменше протягом року.
Крім того, проект угоди забезпечує, що уряд США отримає право купувати українські метали, корисні копалини, нафту та газ на комерційних умовах, випереджаючи інших покупців, незалежно від того, чи фінансував фонд цей проект.
Ця угода є безстроковою і забороняє Києву продавати стратегічні корисні копалини країнам, що є "стратегічними конкурентами" США.
Як повідомлялося, у лютому 2025 року Україна та США досягли попередньої домовленості щодо угоди про видобуток корисних копалин, яка включала створення спільного інвестиційного фонду для експлуатації природних родовищ України. Однак підписання угоди не відбулося через конфлікт між президентами України та США в Овальному кабінеті Білого дому.
Нещодавно США представили Україні нову версію угоди, яка передбачала контроль над українськими надрами без описаних гарантій безпеки. Українські політики висловили занепокоєння цією пропозицією, вважаючи її поверненням назад.
Крім того, США запропонували включити Запорізьку АЕС до більш широкої економічної угоди, що викликало нові побоювання щодо суверенітету України над стратегічними об’єктами.