Згідно з офіційною інформацією Міністерства культури та стратегічних комунікацій, з 3 березня призупиняється видача дозволів і супутньої документації на проведення концертів, вистав, презентацій та інших заходів за кордоном. Вже зараз маємо повідомлення про скасування запланованих подій українських артистів у різних країнах. Вечором 26 лютого на сайті Мінкульту з’явилася інформація про те, що правила виїзду для митців і медійників за кордон під час воєнного стану потребують роз’яснень через численні випадки неповернення.
Згідно з даними відомства, його представники вказали, що ще наприкінці 2022 року були ініційовані зміни, які мали на меті упорядкування процесу видачі документів. Вони підкреслюють, що хотіли забезпечити, аби їхні листи не використовувалися як перепустки для чоловіків, які намагаються уникнути виконання вимог воєнного стану. Відомство визнає, що в цьому питанні дотепер існує певний хаос.
Саме тому, як зазначено в офіційній заяві, було розроблено проект змін до постанови Кабінету Міністрів України «Про правила перетинання державного кордону громадянами України» від 27 січня 1995 року № 57, на який покладаються такі виїзди в даний час. На даний момент ця процедура проходить стадію перевірок.
Запропоновані зміни, на думку чиновників, регламентують вимоги до надання так званих листів сприяння для чоловіків призовного віку, які працюють у сферах культури, інформаційної безпеки, стратегічних комунікацій та лінійних аудіовізуальних медіа. Саме ці документи наразі є практично єдиною підставою для перетину кордону багатьма митцями, що дозволяє їм брати участь у кінофестивалях, концертах і церемоніях нагородження, представляючи Україну.
Проте до моменту, коли нововведення набуде чинності, видача дозволів буде призупинена. Ця пауза розпочнеться з 3 березня 2025 року, хоча на скільки триватиме — наразі невідомо.
Міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький минулого року повідомив, що згідно з даними за жовтень 2024 року, кожен п'ятий діяч культури, який отримав дозвіл і виїхав за кордон, не повертається в Україну. Ця інформація викликала широкий резонанс.
Наприкінці 2024 року депутатка Соломія Бобровицька опублікувала пост, у якому стверджувала, що український музеєзнавець виїхав за кордон з дозволом Міністерства і не повернувся. Вона також зазначила, що директор Національного музею історії України Федір Андрощук не повернувся з закордонного відрядження, термін якого закінчився 20 вересня.
Водночас минулого року на засіданні ради Держкіно обговорювали ситуацію з фільмом «Місто», заснованим на романі Валер’яна Підмогильного. Проект був на паузі, оскільки режисер Михайло Маслобойщиков виїхав до США і не повернувся.
Пригадаємо також випадок зі Львова: навесні минулого року двоє чоловіків з балетної трупи Львівської національної опери не повернулися в Україну після гастролей у Естонії та Фінляндії.
Тому минулого року в розмовах про нову культурну стратегію Точицький говорив про необхідність бази, згідно з якою митці могли б виїжджати за кордон. Але чомусь рішенням було заборонено виїзд усім.
Першими, хто не отримав документи, стали музиканти метал-гурту «1914» і композитор Дмитро Шуров, який планував тур Європою з військовим і скрипалем Моісеєм Бондаренком. Шуров висловив жаль з приводу ситуації, що склалася, адже це тур не перший за часи повномасштабного вторгнення.
Львівський гурт «1914» також був змушений скасувати концерт, запланований на 27 лютого у Варшаві, і інші заходи благодійного туру залишаються під питанням. Засновника гурту обурила ситуація з комунікацією Міністерства культури, яке не надає чіткої інформації.
Якщо говорити про фінансову сторону, то артисти зазвичай збирають кошти на потреби військових під час таких турів, і з кожного виїзду команда приносить значні суми для підтримки ЗСУ. Це питання вже стало об'єктом обговорення в соціальних мережах.
Зараз українські артисти, які давно запланували свої тури за кордоном, стоять перед невизначеністю. Наприклад, вже 13 березня стартує благодійний «Дронотур» гурту Бумбокс, який збирає кошти на безпілотники для українських військових. Чи буде до того часу відновлена дозвільна система Мінкульту — залишається питанням.
Радіо Свобода слідкуватиме за оновленнями інформації.