Напад на Гренландію призведе до катастрофічних наслідків для США, – думка професора

Якщо Сполучені Штати Америки справді вирішать вторгнутися до Гренландії, це може призвести до руйнації Північноатлантичного Альянсу. Таке рішення здатне дестабілізувати глобальну безпеку та ізолювати самих американців. Про це в колонці для 19FortyFive пише Роберт Е. Келлі, американський політолог, професор Пусанського національного університету в Південній Кореї, який спеціалізується на міжнародних відносинах та питаннях Східної Азії. Він вважає, що США з великою ймовірністю переможуть у війні за Гренландію, проте можуть зіткнутися з катастрофічними наслідками.

Протягом історії НАТО жоден лідер Альянсу не нападав на меншого союзника, адже стаття 5 статуту передбачає колективний захист від зовнішніх агресорів. У зв’язку з цим, невідомо, як інші країни відреагують на агресивні дії свого партнера: "Якщо Гренландія та Данія вступлять у конфлікт, чи виступлять інші члени НАТО на їхню підтримку? Що відбудеться з американськими військовими та цивільними особами в Європі, якщо США розпочнуть війну проти кількох європейських країн за європейську територію? Найбільш вірогідний варіант — НАТО просто розпадеться".

На думку Келлі, для європейських держав членство в Альянсі втратить своє значення, якщо Сполучені Штати не будуть відчувати зобов’язання поважати їхній суверенітет. Позиція Дональда Трампа та його політичного руху "Make America Great Again" може свідчити про байдужість до можливого розпаду НАТО, проте в такому випадку Америка може втратити всі права на свої військові бази в Європі: "Європа, після американо-данського конфлікту, стане явно антиамериканською. Вона є величезним ринком для американських товарів і послуг, і цей ринок буде втраченим".

Келлі також зазначає, що захоплення Гренландії може фактично легітимізувати російський імперіалізм в Україні та сприяти потенційній агресії Китаю щодо Тайваню.

Необхідно зазначити, що президент США неодноразово висловлював бажання "приєднати" Гренландію до Америки, і Трамп наголошує, що розглядає всі можливі варіанти для досягнення цієї мети, включаючи військові дії.

Ця ситуація створила напруженість у відносинах між США, Гренландією та Данією, які рішуче відкидають претензії Трампа, підкреслюючи право острова на самостійне визначення свого майбутнього.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.