Президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп не зможе розірвати союз між Росією та Китаєм, адже Володимир Путін знайшов у Сі Цзіньпіні стабільного ідеологічного, військового і економічного партнера. У статті для видання Foreign Affairs колишній посол США в Росії Майкл Макфол і ексрадник президента Барака Обами з питань Азії Еван С. Медейрос зазначають, що на переговорах кремлівський глава вміло використовує бажання Трампа мати міцні відносини, проте не відмовиться від співпраці з Пекіном заради неясних обіцянок кращих зв’язків із Америкою.
Сприйняття США як головного ворога формувалося у Путіна протягом багатьох років, і навіть якщо він повірить Трампу, його думка про американську зовнішню політику залишиться незмінною. "Путін розуміє, що президент США має значний вплив, але не контролює повністю формування зовнішньої політики", – зазначають автори. Він бачив, як Трамп не зміг принести Москві відчутних переваг, таких як скасування санкцій або припинення військової допомоги Україні.
Кремлівський лідер усвідомлює, що термін правління Трампа обмежений чотирма роками, а контроль над Конгресом триває всього два роки, у той час як Сі може залишатися при владі в Китаї набагато довше. За словами Путіна, Трамп навіть не наближається до того, щоб запропонувати Москві стільки, скільки вже робить Пекін. Як приклад, Вашингтон не зможе замінити китайські енергетичні контракти, оскільки сам забезпечує себе енергоресурсами.
Якщо Пекін відчує, що Вашингтон дійсно наближається до Москви, Сі може активізувати газовий проект "Сила Сибіру 2", який тривалий час залишався на стадії обговорення, збільшити підтримку російського військового-промислового комплексу або поглибити дипломатичну співпрацю на інших міжнародних форумах.
"Путін і Росія мають небагато ідей, які могли б служити інтересам безпеки США, і те, що вони мають, не буде використано в цьому напрямку. Москва намагалася ослабити позиції Пекіна, проте російські збройні сили, які намагаються утриматися в Україні, не спроможні серйозно стримувати Китай", – зазначають автори статті.
У Москві усвідомлюють, що на Заході ніколи не буде підтримано запрошення Росії до Європейського Союзу, НАТО чи Великої сімки, тому вона не вийде з таких угруповань, як БРІКС чи ШОС. "Зрештою, намагатися відокремити Росію від Китаю дуже небезпечно і неправильно. Це надасть Путіну небезпечну владу. Москва стане ключовим гравцем у протистоянні Пекіна і Вашингтона, матиме зв’язки з обома та простір для маневру", – наголошується у статті.
Як відомо, питання роз'єднання Росії та Китаю або послаблення їхнього стратегічного партнерства є пріоритетним у зовнішній політиці США, особливо в світлі тривалої війни в Україні, санкцій і глобального протистояння авторитарним режимам. Трамп неодноразово заявляв про намір розірвати тісні зв'язки між Росією та Китаєм, вважаючи їхній союз загрозою для американських інтересів. Проте багато експертів вважають, що ця мета є надзвичайно складною та малоймовірною для реалізації.