Поки адміністрація Дональда Трампа веде попередні переговори з російськими чиновниками щодо припинення війни в Україні, розвідувальні дані США та їх близьких союзників вказують на те, що президент Росії Володимир Путін все ще прагне контролювати всю територію України. Це заявили чотири представники західної розвідки та два члени Конгресу США у коментарях для NBC News. Один з конгресменів зазначив: «Ми не маємо жодних відомостей, що Путін наразі зацікавлений у серйозній мирній угоді».
18 лютого Путін надіслав своїх представників до Саудівської Аравії для зустрічі з американською стороною. Проте, за підсумками оцінки шести чиновників, поточна розвідка свідчила про те, що Путін усе ще вірить у свою можливість "перечекати Україну та Європу", щоб в результаті отримати контроль над усією Україною. Один з представників західної розвідки додав: «Він вважає, що здобуває перемогу», вказуючи на те, що навіть значні втрати російських військ на полі бою не є підставою для Путіна зупиняти бойові дії.
Усі посадовці висловлювалися анонімно, обговорюючи наявні розвідувальні дані. Шість представників вважають, що Путін може погодитися на припинення вогню та укласти більш широку мирну угоду, оскільки це дозволить його армії перезавантажити сили та відновитися. Водночас серед американських та західних чиновників панує скептицизм щодо можливості компромісу з боку Путіна та його готовності до досягнення реально діючої мирної угоди. Однак існує думка, що він може бути відкритим до переговорів, щоб дізнатися, на які поступки він може піти, а також намагатися повернутися на міжнародну арену, від якої його переважно уникали.
Представники розвідки додали, що Путін не планує виведення своїх військ з України або перенесення будь-яких формувань чи техніки із західної Росії. Шестеро чиновників наголосили, що Путін відчуває певну впевненість після недавніх коментарів представників адміністрації Трампа про те, що США не розглядають членство України в НАТО як реалістичний вихід з кризової ситуації. «Його цілі все ще залишаються максималістськими», – зазначив один з представників розвідки.
Брайан Г'юз, речник Ради національної безпеки США, у відповідь на запит щодо даної ситуації підкреслив, що адміністрація Трампа створила "першу за багато років можливість для переговорів" та продовжуватиме домагатися угоди, що відстоює інтереси США і сприятиме остаточному вирішенню конфлікту.
Переговори делегацій США та Росії в Ер-Ріяді тривали близько чотирьох з половиною годин. Ведучими делегацій стали держсекретар США Марко Рубіо та міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров. До складу американської делегації також входили радник із національної безпеки Майк Волтц і спецпосланець президента Стівен Віткофф, у той час як російська делегація включала помічника президента Володимира Путіна Юрія Ушакова та голову Російського фонду прямих інвестицій Кирила Дмитрієва.
Згідно з інформацією Reuters, Рубіо та Лавров домовилися про створення робочих груп, щоб «якнайшвидше» розпочати зусилля для закінчення російської агресії проти України. Попередньо аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) зазначали, що в коментарях російських чиновників видно, що Кремль не готовий до добросовісних переговорів щодо завершення конфлікту.