Адміністрація президента США Дональда Трампа запропонувала Україні «покращену» версію угоди щодо корисних копалин, як повідомляє американське видання Axios 20 лютого, посилаючись на свої джерела. Згідно з інформацією анонімних джерел – українського чиновника, представника адміністрації США та «трьох обізнаних людей» – Axios зазначає, що таке рішення стало наслідком відхилення початкової пропозиції Трампа президентом Володимиром Зеленським.
«Джерела з обох сторін стверджують, що угода тепер виглядає більш ймовірною», – зазначає видання.
За даними Axios, деякі радники Зеленського настійно рекомендували йому підписати оновлену пропозицію, щоб уникнути подальших конфліктів з Трампом та дати змогу президенту США виправдати підтримку України.
«У останньому проекті було внесено суттєві покращення, і він відповідає вимогам українського законодавства», – повідомив один зі співрозмовників.
На даний момент офіційні сторони не підтвердили наявність оновленої угоди.
Раніше, 20 лютого, радник з національної безпеки в Білому домі Майк Волц висловив думку, що Україні слід «знизити тон, уважно оцінити ситуацію та підписати угоду» щодо корисних копалин.
11 лютого президент США Дональд Трамп заявив, що Україна нібито вже погодилася надати Сполученим Штатам доступ до рідкісноземельних мінералів на суму 500 мільярдів доларів в обмін на військову допомогу.
15 лютого політичний аналітик The Washington Post Джош Рогін повідомив, посилаючись на американських конгресменів, що Володимир Зеленський відмовився від пропозиції делегації США підписати меморандум, за яким США отримали б 50% всіх майбутніх запасів мінералів в Україні.
Британське видання The Telegraph також розкрила деталі угоди щодо корисних копалин, які були запропоновані США, зазначивши, що умови цієї угоди нагадують ті, які зазвичай накладаються на країни-агресори, що зазнали поразки у війні. Згідно з інформацією видання, угода охоплює «економічну цінність, пов'язану з ресурсами України», включаючи «мінеральні ресурси, нафту і газ, порти, а також іншу інфраструктуру».
Згодом Зеленський згадав, що угода не була підписана через «юридичні нюанси», підкресливши, що Україні необхідні не лише ресурси, а й безпекові гарантії.