Лідер боснійських сербів Мілорад Додік прибув до Москви в понеділок та підтвердив своє місцезнаходження у відеозверненні, в той час як влада Сараєва (столиця Боснії і Герцеговини – УНІАН) вимагає міжнародний ордер на арешт політика після його засудження за невиконання рішень Конституційного суду країни та просування сепаратистських ідей. Про це повідомляє Politico. “Я приїхав до Москви”, — зазначив Додік.
Політик не визнав, що втік, але момент його від’їзду з Боснії збігається з посиленням правового тиску на нього в країні, додали в Politico.
В кінці лютого президент сербської більшості та колишній президент Боснії та Герцеговини був засуджений до одного року тюремного ув’язнення і позбавлений права займатися політичною діяльністю на шість років через порушення рішень міжнародного миротворчого представника в країні.
Відомо, що у 2023 році Додік запровадив законодавство, яке блокує виконання рішень Конституційного суду на державному рівні, а також вносить зміни до законів на рівні адміністративно-територіальних одиниць. Цей крок відразу ж зупинив міжнародний миротворчий представник і голова Управління Верховного представника Крістіан Шмідт.
“Спочатку був виданий внутрішній ордер на арешт, але боснійська влада утрималася від затримання Додіка, побоюючись можливих політичних наслідків у нестабільній балканській країні. Ситуація змінилася минулого тижня, коли стало зрозуміло, що Додік планує залишити країну, що змусило чиновників офіційно звернутися до Інтерполу за червоним повідомленням про його міжнародний арешт”, — нагадали в Politico.
У виданні відзначили, що вплив Додіка останнім часом помітно зріс.
“Є давня практика втечі дисидентів з Балкан до Москви, щоб уникнути ув’язнення — серед них дружина воєнного президента Сербії Слободана Мілошевича Міра Маркович, яка отримала притулок в Росії в 2003 році разом із дітьми, та колишній міністр оборони Югославії Велько Кадієвич, який втік до Москви в 2001 році, щоб уникнути можливого судового переслідування в Гаазі за воєнні злочини”, — зазначено в матеріалі.
Зазвичай Росія ігнорує ордери Інтерполу та запити на екстрадицію, коли вважає їх політично вигідними.
Politico підсумував, що Боснія та Герцеговина постійно стикається з політичною нестабільністю після закінчення війни у 1995 році. Хоча Додік відіграв важливу роль у загостренні таких розбіжностей, його усунення також несе ризики, адже це може спричинити нову нестабільність або “відкрити шлях для ще більш радикальних сербських націоналістичних діячів, які можуть прийти до влади”.
Як повідомляв УНІАН, раніше Інтерпол оголосив у міжнародний розшук ексгенерала СБУ Андрія Наумова, якого підозрюють у шахрайському заволодінні понад 3,2 млн грн під час його керівництва державним підприємством в 2019-2021 роках.
Також повідомлялося, що українського нардепа Артема Дмитрука оголосили у міжнародний розшук. Політика підозрюють у нападах на громадян, у тому числі правоохоронця, а також у спробах викрадення вогнепальної зброї тощо.