Голова ЦВК пояснив, чи є можливість проведення виборів в Україні в онлайн-форматі або поштою.

Голова Центральної виборчої комісії Олег Діденко вважає, що наразі Україна не готова до онлайн або поштового голосування на виборах. Про це він повідомив в інтерв'ю для Радіо Свобода.

«Я часто підкреслюю, що вибори в умовах після війни – це не той момент, щоб вдаватись до експериментів. Вони будуть складними і надзвичайно відповідальними. Тому впровадження кардинальних нововведень є небезпечними та можуть суттєво дестабілізувати ситуацію. Щодо електронного та поштового голосування, моє особисте переконання, а також думка Центральної виборчої комісії… Ми, до речі, вчора обговорювали питання поштового голосування. Що стосується електронного голосування, то це питання у нас вже давно закрите. На мою думку, Україна поки що не готова до таких нововведень», – зазначив він.

За словами Діденка, поштове голосування має свої плюси та мінуси, і для України це новий формат, що несе загрози, оскільки воно не є захищеним від можливих спроб втручання.

«При поштовому голосуванні ми не можемо гарантувати таємницю голосування. Ніхто не має уявлення, хто, де і як заповнює бюлетені. Це відбувається в неконтрольованому середовищі. Інша проблема – це робота пошти. Ми вивчаємо досвід інших країн під час війни, і в світі існує різна практика. Є держави, де поштові служби працюють на високому рівні, а є й ті, де ситуація абсолютно інша. Якщо держава візьме на себе відповідальність за організацію поштового голосування, а бюлетені не надійдуть вчасно, це підриватиме довіру до виборів», – пояснив голова ЦВК.

Він також відзначив, що як поштове, так і електронне голосування можуть бути легко дискредитовані, якщо виникнуть скарги з боку незадоволених учасників, оскільки спростувати такі звинувачення буде надзвичайно важко.

Що стосується електронного голосування, то у ЦВК навіть не напрацювали конкретні пропозиції, адже в комісії розуміють, що це питання є передчасним. Діденко зауважив, що, судячи з усього, «в державі теж усі це розуміють».

18 лютого президент США Дональд Трамп висловився щодо необхідності проведення виборів в Україні, відзначивши, що це викликано «об’єктивною ситуацією».

Не так давно, виступаючи на Мюнхенській конференції з безпеки, Володимир Зеленський заявив, що «готовий говорити про вибори в Україні», але відзначив, що українці «абсолютно не бажають виборів – бояться, що через це можемо втратити режим воєнного стану, і солдати повернуться додому, а Путін окупує всю територію».

Володимир Зеленський займає посаду президента з весни 2019 року, а Верховна Рада України була обрана на дострокових виборах у липні 2019 року. Термін повноважень для президента та парламенту становить 5 років.

Проте вибори не можуть проходити під час воєнного стану, який діє з початку повномасштабної агресії Росії проти України.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.