ФСБ під контролем генералів: The Economist про страхи Путіна

На початку повномасштабної агресії РФ проти України генерал ФСБ Сергій Бєсєда відповідав за інформування російського президента Путіна щодо ходу військових дій. Проте після невдачі операції "Київ за три дні" він знову з'явився на радіусі уваги. Цього разу Бєсєда брав участь у переговорах у Саудівській Аравії. Видання The Economist у своєму матеріалі пояснює, чому шпигуни беруть участь у дипломатичних зустрічах.

Спочатку журналісти зазначили, що Бєсєда належав до керівництва П'ятої служби ФСБ, створеної у 1990-х роках для спостереження за колишніми радянськими республіками. Його інформація сприяла помилковим очікуванням Путіна на швидку капітуляцію України.

Коли українці замість мирних зустрічей з квітами озброїлися для захисту від окупантів, почали з’являтися чутки про затримання Бєсєди. Однак 24 березня він, який зараз є радником голови ФСБ, сидів за столом переговорів у Саудівській Аравії проти Майкла Волтца, радника США з національної безпеки, і обговорював можливе припинення вогню.

На думку Андрія Солдатова, експерта з розвідки, який живе в еміграції, роль спецслужб у переговорах має два важливі повідомлення. По-перше, Путін сприймає дипломатію як частину своєї військової стратегії, а не як шлях до завершення війни. По-друге, шпигуни здобули нову стабільність: вторгнення тепер подається як певний успіх.

Крім того, згідно з інформацією видання, війська окупантів опираються не тільки українській армії, а й наглядовим структурам країни-агресора. За словами Солдатова, військова контррозвідка ФСБ спостерігає за Збройними силами РФ, щоб стримувати вплив популярних генерал-майорів і запобігати їх політичній самоорганізації. "Масштаб очищення нагадує часи СРСР", — зазначає видання.

Журналісти зазначили, що Путін не покладається на армію, тому, щоб підвищити її моральний дух, він дозволив тодішньому керівнику ПВК "Вагнер" Євгену Пригожину критикувати вищих командирів ЗС РФ, зокрема Валерія Герасимова та Сергія Шойгу.

Також видання підкреслює, що заколот Пригожина в липні 2023 року викликав співчуття серед деяких офіцерів, а армія нічого не зробила, щоб цьому завадити. Після ліквідації Пригожина, кілька генералів зникли, а Іван Попов, популярний командир, який виступав проти війни, отримав пониження.

Видання наголошує, що найбільш важливою є контроль над медіа-ресурсами, які Пригожин використовував для критики. Їхня аудиторія налічувала приблизно 13 мільйонів осіб. Ігоря Стрєлкова, військового блогера, який відкрито критикував Путіна, заарештували, а інші змушені були стримувати свої висловлювання.

У матеріалі зазначається, що за останні кілька місяців ФСБ почала масштабну чистку в армії та Міністерстві оборони. Внаслідок цього Шойгу, близького соратника Путіна, призначили на іншу посаду. Троє його попередників і близько тридцяти співробітників були арештовані. На думку Михайла Коміна з Центру аналізу європейської політики, ці дії мали на меті перепризначення фінансових потоків та знищення впливу Шойгу в уряді.

Наступник Шойгу Андрій Білоусов не належить до жодного зі старих кланів. Через місяць після призначення він зустрівся з військовими блогерами і порекомендував звертатися до нього зі своїми проблемами. Йому дозволили обрати лише одного зі своїх заступників, решту призначив Путін. Один з них — племінниця російського президента.

Видання також повідомляє про арешт трьох генералів, зокрема Вадима Шамаріна, заступника начальника Генерального штабу, та Попова, якого нещодавно понизили.

У серпні 2023 року в Тверській області розбився приватний літак голови ПВК "Вагнер" Євгена Пригожина. В РФ підтвердили смерть Пригожина, одного з командирів ПВК Дмитра Уткіна і його охорони.

А в кінці минулого року стало відомо про знайдення мертвим російського окупанта Андрія Ткаченка, який був близьким союзником Пригожина.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.