Спеціальний посланець президента США з особливих доручень Річард Гренелл стверджує, що Україна нібито не володіла ядерною зброєю, а лише відмовилася від "російських" боєголовок у рамках Будапештського меморандуму. На це відреагував колишній посол США в Україні Стівен Пайфер, який підкреслив, що особисто брав участь у підготовці цього меморандуму. Він зауважив, що Україна відмовилася не від "російських", а саме від радянських боєголовок, що були під її контролем.
“Гренелл вкрай помиляється. Ядерні боєголовки, що знаходилися в Україні, були колишніми радянськими, а не російськими. Ці боєголовки зберігалися під винятковою відповідальністю України,” – написав Пайфер у соцмережі X.
5 грудня 1994 року в Будапешті було підписано меморандум між Україною, Росією, США та Великою Британією, який визначав гарантії безпеки для України після відмови від ядерної зброї.
Після здобуття незалежності у 1991 році Україна мала третій за величиною ядерний арсенал у світі. Вона погодилася передати своє ядерне озброєння Росії в обмін на гарантії безпеки та приєднання до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.
Підписанти зобов'язалися поважати територіальну цілісність і політичну незалежність України, а також утримуватися від економічного тиску або агресії. У випадку нападу вони обіцяли вжити заходів для забезпечення її безпеки.
У одному з інтерв'ю президент Володимир Зеленський зазначив, що рішення віддати ядерну зброю було помилкою. Він також висловив думку, що якби цього не можна було уникнути, варто було обміняти ядерну зброю на членство в НАТО.