Зеленський: питання НАТО не обговорювалося в угоді щодо надр

Президент Володимир Зеленський підкреслив, що питання щодо вступу України до НАТО не є частиною угоди про корисні копалини, укладеної між Україною та Сполученими Штатами. «У цій угоді немає й не було питань, пов'язаних із НАТО», – зазначив президент під час пресконференції з міністеркою закордонних справ Німеччини Анналеною Бербок 1 квітня в Києві.

Він також зазначив, що питання Європейського Союзу пов'язане з укладенням угоди. «Коли ми говоримо про цю угоду, вона не може суперечити нашим прагненням та бажанням стати членом ЄС, тому важливо, щоб не було жодних протиріч», – додав Зеленський.

За його словами, наразі українські та американські юридичні команди займаються опрацюванням угоди про корисні копалини. «Щодо нового проєкту угоди, над яким працюють наші юристи, точніше, деталі повинні обговорюватися з відповідними юридичними компаніями. Вже є кілька сильних компаній, які будуть задіяні, і найближчими днями буде прийнято рішення», – зазначив президент.

30 березня колишній президент США Дональд Трамп зробив заяву, що Володимир Зеленський намагається відмовитися від угоди щодо корисних копалин і застеріг, що це може спричинити «серйозні проблеми» для України. «Він намагається вийти з угоди про рідкісноземельні елементи. Якщо він це зробить – у нього будуть великі проблеми. Він хоче приєднатися до НАТО, але ніколи не стане його членом. Він це розуміє», – додав Трамп.

Як повідомляє агенція Bloomberg, Україна планує вносити зміни до нового проєкту угоди з метою збільшення інвестицій з боку США. 24 березня Трамп висловив сподівання, що угода буде підписана найближчим часом. Пізніше Зеленський підтвердив, що американська сторона готує новий проєкт угоди, в якому передбачена «значна угода».

Згідно з інформацією, отриманою Financial Times та Bloomberg, США наполягають на укладенні нової угоди про всі природні ресурси України, включаючи нафту та газ, а також основні енергетичні активи. У цьому документі адміністрація Трампа вимагає «права першої пропозиції» на інвестиції в усі інфраструктурні проєкти. У разі підписання угоди США зможуть контролювати інвестиції в інфраструктуру, пов'язану із видобутком природних ресурсів, включаючи залізниці, порти, шахти тощо.

Київ також зобов'язаний буде перераховувати 50% доходів від нових проєктів до спеціального інвестиційного фонду. Проєкт угоди передбачає, що США отримують право першими вимагати прибуток з цього фонду. Вашингтон також наполягає на створенні спостережної ради для контролю за спільним інвестиційним фондом, до якої зможе призначити трьох з п'яти членів, що надасть США право вето на ухвалення рішень. Як зазначає FT, у цій угоді США не пропонують Україні жодних гарантій безпеки, чого раніше вимагав Зеленський.

Протягом березня Україна та США домовилися про укладення угоди щодо розробки критичних мінеральних ресурсів. Спроби підписати цю угоду були невдалими 28 лютого через суперечки між Трампом і Зеленським у Білому домі. 19 березня Трамп та Зеленський домовилися про спільні дії, щоб зупинити агресію Росії проти України під час телефонної розмови, яку Білий дім охарактеризував як «фантастичну».

Comments (0)
Add Comment