Зеленський про міжнародний контингент в Україні: домовленості можуть бути досягнуті протягом місяця

Президент Володимир Зеленський оголосив, що 4 квітня в Києві відбулася зустріч з високопосадовцями військових відомств Франції та Великої Британії. На порядку денному стояли питання, пов'язані з планами щодо розміщення іноземного контингенту в Україні в рамках угоди про припинення бойових дій. Під час пресконференції він зазначив, що «досягнення спільного розуміння щодо цієї інфраструктури» можливе протягом місяця, і тепер військові представники зустрічатимуться щотижня для детального обговорення планів.

«З моменту початку роботи над концепцією безпекових гарантій – я відповім про контингент – ми провели низку зустрічей. Сьогодні відзначаємо два місяці активної роботи, команди продовжують свою діяльність. Сьогоднішня зустріч була підсумковою, важливою. Це не означає, що лише три країни – Україна, Франція та Британія – залучені в цей процес. Є багато інших держав, які приєднаються до коаліції, хоча я поки що не хочу називати їх кількість. Я вважаю, що командам знадобиться ще приблизно місяць, не більше. І ми будемо готові цілковито зрозуміти цю інфраструктуру», – підкреслив Зеленський.

Він додав, що питання стосуються не лише присутності на суші, у повітрі й на морі, а також протиповітряної оборони та ряду інших важливих аспектів.

«Зустрічатимемося щотижня, але не на моєму рівні, а на рівні військових, і деталі обговорюватимемо окремо. У нас уже є значне розуміння від партнерів про те, що потрібно Україні, у яких географічних аспектах ми потребуємо підтримки. Важливо, що я вже обговорював стратегічні питання: не лише кількість, а й мандат цієї інфраструктури, строки, а також етапи домовленостей, на які ми можемо розраховувати», – повідомив президент.

Крім того, Зеленський зазначив, що командувачі військових штабів Франції та Великої Британії донесуть його позиції до лідерів своїх країн і інших військових команд, після чого заплановано ще одну зустріч.

За останні кілька тижнів Франція та Велика Британія провели кілька самітів з європейськими лідерами у Парижі та Лондоні, зібравши начальників оборонних штабів для обговорення гарантій безпеки та майбутнього іноземного контингенту в Україні.

Після саміту в Парижі президент Франції Емманюель Макрон підкреслив, що майбутній контингент, який стане другим елементом безпеки після Збройних сил України, не виконуватиме функцій миротворців. Він описав його як «сили для зміцнення впевненості» (forces de réassurances), які в українських ЗМІ також згадуються як «сили стримування».

На даний момент немає затвердженого визначення для майбутньої місії, оскільки це нова концепція, що розробляється. Відмовившись від терміна «миротворці», країни, що формують місію, можуть відступити від традиційних норм, які вже існують.

Дипломати в НАТО, з якими спілкувалося Радіо Свобода, пояснили основні аспекти цих відмінностей. Однією з переваг є можливість уникнути необхідності отримувати згоду Росії.

Comments (0)
Add Comment