Захід проявляє зацікавленість у надрах України, які можуть стати оплатою за підтримку.

Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп нещодавно висловив бажання отримати доступ до українських родовищ корисних копалин в обмін на надання військової допомоги. Його заява не викликала здивування, адже західні країни уже тривалий час цікавляться мінеральними ресурсами України, повідомляє CNN. "Ми інвестуємо сотні мільярдів доларів. У них є унікальні корисні копалини. Я прагну забезпечити безпеку цих ресурсів, і вони готові до співпраці," – зазначив американський лідер.

Варто підкреслити, що Трамп не уточнив, які саме умови він пропонує Києву. Проте варто зауважити, що обговорення угоди про поглиблення співпраці в сфері видобутку корисних копалин між США та Україною розпочалося ще до його обрання на посаду президента.

"У меморандумі про взаєморозуміння, складеному адміністрацією Байдена в минулому році, зазначається, що США підтримуватимуть інвестиції в українські гірничодобувні проекти для американських компаній в обмін на економічні стимули з боку Києва та впровадження належних бізнес- і екологічних практик," – зазначено в матеріалі.

Слід зазначити, що Україна також уклала подібну угоду з Європейським Союзом, котру було підписано ще в 2021 році.

Адам Мицик, партнер київського офісу міжнародної юридичної фірми Dentons, зазначає, що хоча метою угоди є забезпечення критично важливих поставок мінеральних ресурсів з України, підхід Трампа виглядає більш бізнес-орієнтованим.

"Поки що незрозуміло, в якій формі втілиться ця угода, але для України важливо максимально збільшити обробку та створення вартості будь-яких видобутих в країні корисних копалин," – прокоментував він у розмові з CNN.

Хоча Трамп говорив про "корисні копалини", не зовсім ясно, чи мав на увазі рідкоземельні мінерали. Україна не володіє значними запасами рідкоземельних мінералів, однак має одні з найбільших родовищ графіту, літію, титану, берилію та урану, які є критично важливими згідно з американською класифікацією. Варто зазначити, що частина цих родовищ розташована на територіях, тимчасово окупованих Росією.

На теперішній момент, лідером у світовому виробництві рідкоземельних мінералів та інших стратегічно важливих матеріалів залишається Китай, з яким США мають торговельну суперечку. Відповідно до даних Центру стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS), на Китай припадає близько 90% світової переробки рідкоземельних мінералів, також ця країна є найбільшим виробником графіту і титану.

За словами Мицика, варто очікувати значного зростання попиту на критично важливі природні ресурси через світовий перехід на електромобілі та технології відновлювальної енергетики.

"Таким чином, українські ресурси мають глобальне значення, забезпечуючи альтернативу домінуючим постачальникам, зокрема Китаю. Контроль України над цими ресурсами є критично важливим для збереження її економічного суверенітету," – підкреслив він.

Трамп також наголосив на бажанні запропонувати Україні угоду щодо військової допомоги в обмін на доступ до корисних копалин. Про подібну співпрацю йшлося також під час виборів президента України Володимира Зеленського.

4 лютого він зазначив, що Україна відкрита для інвестицій від американських компаній. За його словами, якщо українські родовища потраплять під контроль Росії, це відкриє двері для зростання інтересу з боку інших країн і компаній.

Comments (0)
Add Comment