Велика Британія та кілька європейських країн мають різні погляди на доцільність розгортання широкомасштабних миротворчих сил в Україні. Як повідомляє The Times, таку інформацію надали дипломати та офіційні особи. "Велика Британія, Франція та країни Північної Європи підтримують ідею європейської ініціативи, яка передбачає відправку десятків тисяч військовослужбовців у випадку досягнення угоди про припинення вогню. Водночас Німеччина та інші країни висловлюють заперечення", – йдеться в статті.
Країни Балтії та Польща стурбовані тим, що запропоноване розгортання може відібрати важливі ресурси від прикордонних країн НАТО, залишивши їх уразливими перед загрозою з боку Росії. Згідно з повідомленнями, зростає підтримка думки, що таке постконфліктне розгортання вимагатиме "підтримки" з боку Дональда Трампа та надання гарантій безпеки.
Високопоставлене джерело в уряді Великої Британії заявило, що Європа може сформувати наземні сили, якщо це буде потрібно, але міністри просять США надати "повітряне прикриття". Це включатиме батареї зенітних ракет Patriot, які здатні знищувати балістичні ракети або літаки за допомогою розвідувальних ресурсів, яких не вистачає в Європі.
Британське військове джерело зазначило, що армія теоретично могла б відправити дивізію від 10 000 до 25 000 солдатів, хоча це може бути проблематичним, адже військовослужбовці вже перебувають в Естонії.
"Деякі вважають, що миротворчі сили ООН, що складаються з військових з Індії, Бангладешу й Китаю, є більш вірогідним варіантом", – додається в статті.
Очікується, що Кір Стармер обговорить цю тему з лідерами ЄС та генеральним секретарем НАТО Марком Рютте під час зустрічі в Брюсселі. Міністр оборони Джон Хілі наголошує на потребі Великої Британії продемонструвати активне лідерство в цьому питанні. Однак деякі чиновники вважають, що їм ще доведеться переконати Рейчел Рівз, канцлера, про важливість України, побоюючись, що вона сприймає цю ситуацію як "грошову яму".
Крім того, величезним каменем спотикання є питання, чи погодиться президент РФ Володимир Путін на таке розгортання під час мирних переговорів, що проводитимуться за участю США. Високе військове джерело зауважило: "Якщо Росія не підтримує цю ідею, то вона не має майбутнього, а якщо США не готові надати підтримку, то вона приречена. Я не бачу, як цей план зможе реалізуватися".
Деякі дипломати і військові джерела вважають, що миротворча операція ООН може стати більш досяжною альтернативою, що має більше шансів отримати згоду Путіна. Це може включати приблизно 100 000 миротворців, розміщених як в Україні, так і в Росії, без прямої участі США.
"Росіяни навряд чи атакуватим військових з Бангладешу чи Індії", – підкреслило інше джерело.
За інформацією видання, Німеччина не бажає взяти на себе зобов'язання щодо європейських сил через невизначеність у планах на майбутні вибори. Інше дипломатичне джерело в Європі висловило думку, що США повинні взяти участь для забезпечення більшого стримування Росії, оскільки у них є ресурси, які необхідні всій Європі, зокрема, можливості для розвідки та спостереження і спроможність завдати потужний удар, якщо це буде потрібно.
Відомо, що Трамп раніше пропонував США не відправляти війська та не фінансувати такі місії. Проте одне оборонне джерело вважає, що Трампа можна переконати змінити свою позицію: "Я сумніваюся, що США зможуть триматися осторонь від цього питання".
Відомо, що в Україні присутні західні спецпризначенці, однак масового розгортання військових з західних країн поки не відбулося. Проте, як повідомляє Financial Times, ситуація може змінитися, особливо з можливим поверненням Дональда Трампа у Білий дім.
За словами учасників переговорів між Києвом та західними партнерами, українські чиновники вважають, що чисельність від 40 000 до 50 000 іноземних військовослужбовців могла б стати реальною і достатньою для виконання завдань.