Європі необхідний спеціальний представник з питань України для участі в мирних переговорах, – Стубб

Європі необхідно призначити спеціального представника з питань України, щоб забезпечити її істотну участь у процесах мирного врегулювання. Таку думку висловив президент Фінляндії Александр Стубб, коментуючи рішення адміністрації президента США Дональда Трампа виключити ЄС з числа партнерів для переговорів, повідомляє Reuters. На думку спеціального представника Трампа з питань України і Росії Кіта Келлога, Європа не матиме місця за столом перемовин, що стосуються завершення війни в Україні.

У відповідь на цю ситуацію президент Франції Еммануель Макрон, ймовірно, скликає термінову зустріч лідерів Європи та Великої Британії в понеділок, щоб обговорити можливі заходи для забезпечення безпеки Києва.

За даними Reuters, під час цієї зустрічі лідери ЄС розглянуть питання термінової допомоги Україні, ролі Європи у наданні гарантій безпеки, а також питання зміцнення колективної безпеки в регіоні.

"Я хотів би висловити одну думку: якщо відбудуться переговори, нам слід зробити щось подібне до того, що було в Косові", – зазначив Александр Стубб на Мюнхенській конференції з безпеки, пригадавши переговори, котрі зупинили військові дії Сербії проти її південної провінції у 1998-99 роках та призвели до створення незалежної держави.

Крім того, президент Фінляндії акцентував на тому, що Європа повинна призначити спеціального посланника, такого як Мартті Ахтісаарі (по Косову), а також асистента на рівні Келлога, щоб мати певний вплив на переговорний процес.

Згідно з інформацією Reuters, цього тижня Дональд Трамп здивував своїх європейських союзників, провівши телефонну розмову з російським президентом Володимиром Путіним.

Також адміністрація Трампа викликала занепокоєння серед лідерів ЄС своїми заявами щодо війни в Україні, зокрема через критику європейських демократій та цінностей, висловлену віцепрезидентом США Джей Ді Венсом.

"Нам не вистачало особи, яку б поважали всі, з якою б рахувалися в Москві та Києві, яка мала б підтримку Вашингтона, європейських країн та інших лідерів, включно з державами Глобального Півдня, і яка могла б очолити мирні переговори. Потрібна сильна, помітна особа для керівництва цим процесом", – зазначив прем'єр-міністр Хорватії Андрей Пленкович.

Раніше Еммануель Макрон підкреслив, що лише самі українці можуть вести переговори для досягнення міцного і довготривалого миру, зазначивши, що Європа повинна зміцнити свою колективну безпеку та стати більш автономною.

Тим часом президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн визначила три умови для досягнення справедливого і довгострокового миру в Україні.

"Так, це абсолютно необхідно, оскільки Україні потрібен справедливий і тривалий мир. Якщо ми прагнемо до цієї мети – важливо, щоб ми дотримувалися своїх принципів. Це можна досягти лише разом із Європейським Союзом, який підтримує Україну", – підкреслила вона.

Comments (0)
Add Comment