Європейський розкол через розміщення миротворців в Україні, – The Times

Велика Британія та інші країни Європи розійшлися в оцінках необхідності впровадження широкомасштабних миротворчих сил в Україні, повідомляє The Times, посилаючись на дипломатичні джерела та чиновників. За даними видання, "Велика Британія, Франція та північні країни Європи підтримують план щодо європейської ініціативи з направлення десятків тисяч військових, якщо буде досягнуто угоди про припинення вогню. Однак Німеччина та інші держави виступають проти цієї ідеї."

Очікується, що країни Балтії та Польща стурбовані можливою місією, оскільки вона може відволікти важливі ресурси від держав НАТО, що межують із Росією, і залишити їх без захисту. Зростає консенсус щодо того, що таке постконфліктне розгортання вимагатиме "підтримки" з боку Дональда Трампа та гарантій безпеки.

Високопоставлене джерело в британському уряді зазначило, що Європа може самостійно сформувати наземні війська, якщо буде потрібно, але міністри просять США забезпечити "повітряну підтримку". Це може включати батареї зенітних ракет Patriot, здатні перехоплювати балістичні ракети або літаки, що є чимось, чого в Європи бракує.

Теоретично британська армія могла б виставити дивізію чисельністю від 10 000 до 25 000 солдатів, хоча, як зазначили джерела, це малоймовірно, адже війська вже розміщені в Естонії.

"Операції миротворців ООН, які можуть залучати війська з країн, таких як Індія, Бангладеш і Китай, вважаються більш прийнятними," – зазначається у статті.

Очікується, що Кір Стармер обговорить дану ситуацію з лідерами ЄС та генеральним секретарем НАТО, Марком Рютте, на зустрічі в Брюсселі. Міністр оборони Джон Хілі підкреслив, що Велика Британія повинна проявити сильне керівництво в цьому питанні. Проте деякі чиновники вважають, що важливо переконати канцлера Рейчел Рівз у значущості підтримки України, оскільки вона може сприймати цю ситуацію як "грошову яму".

Ключовою перепоною є питання, чи погодиться президент Росії Володимир Путін на розгортання таких сил під час мирних переговорів, які проводитимуться США. Високопоставлене військове джерело зауважило: "Якщо Росія не підтримає цю ідею, вона залишиться безрезультатною. Якщо США не нададуть необхідних ресурсів, це також не матиме сенсу. Хоча про можливість не можна говорити з упевненістю, я не бачу, як ця ініціатива може зрушити з місця."

Дехто з дипломатів і військових вважає, що миротворча операція під егідою ООН є розумнішою альтернативою, яка має більші шанси на отримання згоди з боку Путіна. Це може включати близько 100 000 миротворців, розміщених як в Україні, так і в Росії, і не вимагатиме прямої участі США. "Росіяни навряд чи нападатимуть на миротворців з Бангладеш або Індії," – зазначило ще одне джерело.

Відзначається, що Німеччина не готова до зобов'язань через невизначеність щодо майбутніх виборів. Інший європейський дипломат додав, що США слід залучити для посилення стримування Росії, оскільки вони мають можливості, яких нестачає в Європі, такі як інформація і спостереження, а також "можливість завдати сильного удару у відповідь, якщо це знадобиться."

Раніше Трамп згадував про необхідність відмови від військового втручання та фінансування місії. Проте одне джерело в обороні припустило, що його можна переконати інакше: "Сумніваюся, що США зможуть триматися осторонь від цього питання."

Відомо, що в Україні присутні західні спецпризначенці, однак про широкомасштабне розгортання військових поки не йдеться. Як зазначав Financial Times, ситуація може змінитися, якщо Трамп знову займе президентське крісло, що знову активізує інтерес до цієї ідеї. За словами учасників дискусій між Києвом і західними партнерами, українські урядовці вважають, що реальністю може стати присутність від 40 000 до 50 000 іноземних військовослужбовців.

Comments (0)
Add Comment