Європа зазнала розколу через розміщення миротворців в Україні, – The Times

Велика Британія та інші країни Європи мають різні погляди на необхідність створення масштабних миротворчих сил в Україні. Про це повідомляє видання The Times, посилаючись на дипломатичні джерела. "Країни, такі як Велика Британія, Франція та держави Північної Європи, підтримують ідею європейської ініціативи щодо розгортання кількох десятків тисяч військовослужбовців за умови досягнення угоди про припинення вогню. Проте Німеччина та інші країни виступають проти цієї ідеї", – зазначається у статті.

Держави Балтії та Польща висловлюють занепокоєння, що запропонована миротворча місія може відвернути важливі ресурси від прикордонних країн НАТО з Росією, що залишить їх уразливими.

Зростає усвідомлення того, що таке постконфліктне розгортання вимагатиме "підтримки" з боку Дональда Трампа та безпекових гарантій. Високопоставлене джерело в британському уряді підкреслило, що Європа може самостійно сформувати наземні сили, якщо це стане необхідним, але міністри хотіли б, щоб США надали "повітряне прикриття". Це може бути досягнуто за допомогою батарей зенітних ракет Patriot, які здатні знищувати балістичні ракети або літаки завдяки відсутнім у Європі можливостям розвідки та спостереження.

Британська армія теоретично могла б відправити дивізію чисельністю від 10 000 до 25 000 солдатів, хоча це може бути досить складно через вже наявні війська в Естонії. "Деякі вважають, що миротворчі сили ООН, до складу яких можуть увійти військові з таких країн, як Індія, Бангладеш та Китай, будуть більш досяжними", – йдеться в статті.

Очікується, що Кір Стармер обговорить цю тему з лідерами ЄС і генеральним секретарем НАТО Марком Рютте на зустрічі в Брюсселі. Міністр оборони Джон Хілі наполягає на тому, що Велика Британія повинна продемонструвати сильне лідерство в даному питанні. Проте деякі чиновники вважають, що їм ще належить переконати канцлера Рейчел Рівз у важливості цієї справи, оскільки хвилюються, що вона може бачити в Україні лише "грошову яму".

Ключовим питанням залишається, чи зможе президент Росії Володимир Путін погодитися на такі сили під час мирних переговорів за участю США. Високопоставлене військове джерело зауважило: "Якщо Росія відмовиться від цієї ідеї, то вона мертва, а якщо США не забезпечать підтримку, то це також рівносильно провалу. Ніколи не говори ніколи, але я не бачу можливості для цього плану".

Декілька дипломатичних і військових джерел вважають, що миротворча операція ООН є більш розумною альтернативою, яка може отримати згоду Путіна. Це може передбачати близько 100 000 миротворців, розміщених в Україні та Росії, без необхідності безпосередньої участі США. "Росіяни не мають наміру атакувати бангладешців чи індійців", – зазначив одне з джерел.

Ситуація з європейськими силами також ускладнюється тим, що німецька сторона не дуже прагне брати на себе зобов'язання через невизначеність майбутніх виборів. Інше європейське дипломатичне джерело наголосило на тому, що США мають бути залучені для забезпечення більшої стримуючої позиції щодо Росії, оскільки у США є можливості, яких бракує Європі, такі як розвідувальні можливості та здатність завдати потужної відповіді у разі потреби.

Згідно з повідомленнями, раніше Трамп пропонував США не відправляти війська та не фінансувати місію. Проте одне з джерел у сфері оборони припустило, що Трампа можна буде переконати в зворотному, зазначаючи: "Я не думаю, що США зможуть залишити це питання осторонь".

Загальновідомо, що в Україні присутні західні спецпризначенці, однак масове розгортання західних військ поки не спостерігається. Проте, як зазначає Financial Times, ситуація може змінитися, оскільки повернення Дональда Трампа до Білого дому знову підняло інтерес до цієї ідеї. Українські чиновники вважають, що доцільною була б присутність від 40 000 до 50 000 іноземних військовослужбовців.

Comments (0)
Add Comment