Європа розділилася з приводу розміщення миротворців в Україні, – повідомлення The Times

Велика Британія та інші європейські держави мають різні погляди на необхідність створення широкомасштабних миротворчих сил в Україні. Це повідомляє The Times з посиланням на дипломатичні джерела та посадовців. "Велика Британія, Франція та країни Північної Європи підтримують концепцію європейської ініціативи щодо розгортання десятків тисяч військових у разі досягнення угоди про припинення вогню. Однак Німеччина та деякі інші держави виступають проти цієї ідеї," — зазначає видання.

Відомо, що країни Балтії та Польща висловлюють стурбованість з приводу того, що запропонована місія може відтягнути необхідні ресурси від прикордонних держав НАТО з Росією, залишаючи їх вразливими. Водночас консенсус щодо того, що таке післяконфліктне розгортання вимагатиме "підтримки" Дональда Трампа і гарантій безпеки, поступово збільшується.

Високопоставлене джерело в британському уряді повідомило, що Європа може самостійно сформувати наземні сили, якщо виникне така потреба, але міністри закликали США забезпечити "повітряне прикриття". Це може включати використання батарей зенітних ракет Patriot, які здатні знищувати балістичні ракети або літаки, використовуючи розвідувальні й спостережні системи, яких немає в Європі.

Британська армія теоретично могла б направити дивізію чисельністю від 10 000 до 25 000 солдатів, хоча це може викликати питання, оскільки війська вже дислоковані в Естонії. "Дехто вважає, що миротворчі сили ООН, які складатимуться з військових з країн, таких як Індія, Бангладеш і Китай, є більш реалістичною пропозицією," — йдеться в статті.

Очікується, що Кір Стармер обговорить це питання з лідерами ЄС і генеральним секретарем НАТО Марком Рютте на зустрічі в Брюсселі. Міністр оборони Джон Хілі підкреслює важливість сильного лідерства Великої Британії в цій справі. Однак деякі чиновники вважають, що їм слід переконати Рейчел Рівз, канцлера, у важливості підтримки України, оскільки вона може розглядати цю ситуацію як "грошову яму".

Критичним питанням є те, чи внесуть сили такого типу в мирні переговори, які проводить США, згодом президент РФ Володимир Путін. Високопоставлене військове джерело зазначило: "Якщо Росія не підтримуватиме цю концепцію, вона буде мертвою, а якщо США не зможуть дати імпульс, ця ідея також не матиме шансів. Ніколи не кажи ніколи, але я не вірю, що ця пропозиція злетить".

Декілька дипломатів і військових аналітиків вважають, що миротворча операція під егідою ООН може бути більш вдалою альтернативою, яка матиме більшу ймовірність отримати згоду Путіна. Це може включати розміщення близько 100 000 миротворців як в Україні, так і в Росії, без необхідності прямої участі США. "Вони [росіяни] не збираються атакувати бенгальців або індійців," — висловилося інше джерело.

Згідно з публікацією, Німеччина зазвичай скептично ставиться до укладання жодних зобов'язань через невизначеність, пов'язану з майбутніми виборами. Інше європейське джерело повідомило, що США потрібні для забезпечення ефективнішого стримування Росії, оскільки вони мають можливості, яких не вистачає європейським державам, такі як розвідувальні та спостережні можливості, а також "здатність завдати удару у відповідь у випадку необхідності".

Раніше Трамп пропонував, щоб США не направляли війська і не фінансували місію. Однак одне джерело в обороні вважає, що Трампа можна вмовити змінити думку, підкресливши: "Не думаю, що США зможуть утриматися від залучення".

Відомо, що в Україні вже є західні спецпідрозділи, але масового розгортання західних військ поки що не спостерігається. Водночас, як зазначає Financial Times, ситуація може змінитися, оскільки повернення Дональда Трампа в Білий дім знову зацікавило цю ідею. За словами учасників обговорень між Києвом і західними партнерами, українські чиновники вважають, що наявність від 40 000 до 50 000 іноземних військових є реалістичним і достатнім рішенням.

Comments (0)
Add Comment