Велика Британія та інші європейські країни мають різні погляди на доцільність розгортання масштабних миротворчих сил в Україні. Як повідомляє видання The Times, дипломати та чиновники зазначають, що "Велика Британія, Франція та країни Північної Європи виступають за європейську ініціативу відправити десятки тисяч солдатів, якщо буде укладено угоду про припинення вогню. Водночас Німеччина та деякі інші країни висловлюють заперечення проти цієї ідеї".
Країни Балтії та Польща стурбовані перспективою, що запропонована місія може відволікти важливі ресурси від країн-сусідів НАТО з Росією, залишаючи їх беззахисними. Існує зростаючий консенсус, що підтримка "постконфліктного" розгортання вимагатиме "підтримки" з боку Дональда Трампа та гарантій безпеки.
Як повідомив високопоставлений представник британського уряду, Європа може формувати наземні сили самостійно, якщо це буде потрібно, однак міністри закликали США надати "повітряне прикриття". Це може включати батареї зенітних ракет Patriot, здатні знищувати балістичні ракети або літаки за підтримки розвідувальних та спостережних засобів, яких немає у Європі.
Британська армія теоретично може направити дивізію чисельністю від 10 000 до 25 000 військовослужбовців, хоча це може бути ускладнено вже наявними підрозділами в Естонії. "Однією з можливих варіантів є миротворчі сили ООН, до складу яких входять війська з Індії, Бангладеш чи Китаю, які деякі вважають більш прийнятними", – йдеться у статті.
Ожидається, що Кір Стармер обговорить це питання з лідерами ЄС і генеральним секретарем НАТО Марком Рютте на зустрічі в Брюсселі. Міністр оборони Джон Хілі наполягає на необхідності проявити сильне лідерство з боку Великої Британії. Проте деякі чиновники відзначають, що їм ще потрібно переконати канцлера Рейчел Рівз у важливості України, оскільки є побоювання, що вона сприймає її як "грошову яму".
Водночас провідною перешкодою залишається питання про те, чи погодиться президент РФ Володимир Путін на такі сили під час мирних переговорів за участю США. Високопоставлене військове джерело зазначило: "Якщо Росія не підтримає цю ідею, вона загине, а якщо США не нададуть ключової підтримки, ця ідея також залишиться мертвою. Ніколи не кажіть ніколи, але я не вбачаю можливостей для реалізації цього плану".
Деякі дипломати та військові експерти вважають, що миротворча операція ООН може стати більш життєздатною альтернативою з високою ймовірністю отримання згоди Путіна. Це може включати в себе близько 100 000 миротворців у Польщі та Україні, для чого не буде потрібна пряма участь США. "Росіяни не стануть атакувати бенгальців чи індусів", – підкреслило друге джерело.
Коли мова йде про сили під керівництвом Європи, відомо, що Німеччина може бути неготовою взяти на себе зобов'язання через невизначеність навколо майбутніх виборів. Інше європейське дипломатичне джерело зазначило, що США потрібно буде залучати для забезпечення більш ефективного стримування Росії, оскільки їх можливості в розвідці, спостереженні та завданні потужних ударів просто відсутні у Європі.
Згідно з повідомленнями, Трамп вже раніше висловлював ідею, що США не варто надсилати війська і фінансувати цю місію. Проте, одне з джерел у сфері оборони зауважило, що Трампа може бути переконано поміняти цю позицію, зазначивши: "Я не вважаю, що США зможуть просто так залишити це без уваги".
Хоча присутність західних спецпризначенців в Україні є фактом, масове розгортання західних військ наразі не спостерігається. Проте, як зазначає Financial Times, ситуація може змінитися, адже повернення Дональда Трампа до Білого дому вже підвищило інтерес до цієї ідеї. За словами осіб, залучених до обговорення між Києвом та західними партнерами, українські чиновники вважають, що наявність від 40 000 до 50 000 іноземних військовослужбовців може бути реальним і достатнім варіантом.