Велика Британія та ряд європейських держав мають різні погляди на необхідність розгортання масштабних миротворчих сил в Україні. Про це повідомляє видання The Times, посилаючись на дипломатичні джерела. "Велика Британія, Франція та країни Північної Європи підтримують ідею європейської ініціативи щодо відправки десятків тисяч військовослужбовців у випадку досягнення угоди про мир. Водночас Німеччина та інші держави виступають проти цієї ініціативи", – зазначається в статті.
Країни Балтії та Польща висловлюють побоювання, що запланована місія може забрати важливі ресурси від прикордонних держав НАТО, які межують з Росією, залишивши їх у вразливій позиції. З'являється все більше згоди щодо того, що таке післяконфліктне розгортання вимагатиме "підтримки" Дональда Трампа і гарантій безпеки.
Високопосадове джерело в уряді Великої Британії заявило, що Європа має змогу сформувати свої наземні сили, але міністри закликали США надати "повітряне прикриття". Це може включати установки зенітних ракет Patriot, які здатні знищувати балістичні ракети та літаки за допомогою розвідувальних та спостережних систем, що є недоступними для Європи.
Британська армія теоретично могла б надіслати дивізію з кількістю військових від 10 000 до 25 000, але це може бути сумнівним, враховуючи розташування військ в Естонії. "Деякі вважають миротворчі сили ООН, у складі яких є війська з таких країн, як Індія, Бангладеш і Китай, більш реалістичним варіантом", – зазначається у матеріалі.
Очікується, що Кір Стармер обговорить це питання з представниками ЄС та генеральним секретарем НАТО Марком Рютте на зустрічі в Брюсселі. Міністр оборони Джон Хілі наполягає на важливості сильного лідерства Великої Британії в цій справі. Проте деякі чиновники вважають, що їм ще потрібно переконати канцлера Рейчел Рівз у важливості нашої підтримки Україні, побоюючись, що вона сприймає це як "грошову яму".
Важливим питанням залишається те, чи погодиться президент РФ Володимир Путін на розгортання міжнародних сил під час мирних переговорів за посередництва США. Високопосадове військове джерело висловило думку: "Якщо Росія не підтримує цю ідею, вона приречена. І якщо США не нададуть необхідну підтримку, вона також не матиме шансів. Хоча ніколи нічого не можна виключати, я не бачу, щоб ця ідея могла претендувати на успіх".
Дипломатичні кола та військові експерти вважають, що миротворча операція ООН – це більш вірогідна альтернатива, яка має більші шанси на отримання згоди з боку Путіна. Подібна місія могла б включати близько 100 000 миротворців, розміщених як в Україні, так і в Росії, і не вимагала б безпосередньої участі США.
"Росіяни не збираються нападати на бангладешців чи індійців", – зауважило ще одне джерело. Що стосується європейського командування, то, як зазначалося, Німеччина вагається щодо зобов'язань через невизначеність політичної ситуації в країні.
Інше дипломатичне джерело відзначило, що США знадобиться активна участь, щоб забезпечити надійне стримування Росії, оскільки "вони володіють можливостями, яких бракує Європі", зокрема в сфері розвідки та спостереження й "зможуть вжити відповідних дій у разі потреби".
Згідно з повідомленнями, Трамп раніше висловлював ідею про відсутність необхідності для США відправляти війська та фінансувати цю місію. Проте одне з джерел в обороні припустило, що, можливо, Трампа можна було б переконати у зворотному, зазначивши: "Я не думаю, що США зможуть залишитися осторонь ".
Відомо, що в Україні діють західні спецпризначенці, але масового розгортання західних військ ще не спостерігається. Проте, за інформацією Financial Times, це може незабаром змінитися у зв'язку з можливою перемогою Дональда Трампа на наступних виборах, що знову підняло інтерес до цієї ініціативи. За словами представників, які беруть участь у переговорах між Україною та західними партнерами, українські官ники вважають реалістичним та достатнім варіантом розгортання від 40 000 до 50 000 іноземних військовослужбовців.