Європа поділилася через розміщення миротворців в Україні, – The Times

Велика Британія та деякі інші європейські країни мають різні погляди щодо доцільності створення великої миротворчої місії в Україні. Про це повідомляє видання The Times, посилаючись на дипломатичні джерела та офіційних представників. "Велика Британія, Франція та північноєвропейські держави підтримують ідею європейської ініціативи щодо розгортання десятків тисяч військових у разі укладення угоди про мир. Проте Німеччина та інші країни висловили свою опозицію", – йдеться в статті.

Країни Балтії та Польща мають занепокоєння з приводу того, що така місія може позбавити ресурси прикордонних держав НАТО з Росією, залишивши їх вразливими. Додатково, з’являється зростаюча підтримка думки, що така миротворча операція вимагатиме "підтримки" з боку Дональда Трампа та гарантій безпеки.

Високопоставлене джерело в британському уряді заявило, що Європа здатна самостійно створити наземні сили, якщо в цьому виникне необхідність, але міністри закликали США надати "повітряне прикриття". Це може бути реалізовано через системи зенітних ракет Patriot для захисту від балістичних ракет та літаків, можливостей яких немає у європейських країн.

Британські військові теоретично могли б направити дивізію чисельністю від 10 000 до 25 000 солдатів, хоча це може бути складно, враховуючи вже наявні війська в Естонії. "Миротворчі сили ООН, які можуть включати війська з Індії, Бангладешу та Китаю, деякі вважають більш реалістичними", – підкреслюється в статті.

Очікується, що Кір Стармер обговорить цю тему з лідерами ЄС та генеральним секретарем НАТО Марком Рютте на зустрічі в Брюсселі. Міністр оборони Джон Хілі наголошує на необхідності, щоб Велика Британія проявила активне лідерство в цьому питанні. Однак деякі чиновники вважають, що важливо переконати канцлера Рейчел Рівз у значущості України, оскільки вона схиляється до думки, що це може стати "грошовою ямою".

Важливим каменем спотикання залишається питання, чи погодиться президент Росії Володимир Путін на розміщення таких сил під час мирних переговорів, що вестимуться під егідою США. Високопоставлене військове джерело наголосило: "Якщо Росія не прийме цю ідею, вона відтак не матиме шансів на реалізацію, а якщо США не забезпечать підтримку – ідея також стане недосяжною. Ніколи не кажи ніколи, але наразі я не бачу, щоб цей задум мав успіх".

Деякі дипломати та військові експерти вважають, що миротворча місія ООН стане більш доцільною альтернативою, здатною отримати згоду Путіна. Вона може включати близько 100 000 миротворців, які будуть розміщені як в Україні, так і в Росії, і не вимагатиме прямої участі США. "Вони [росіяни] навряд чи будуть нападати на бенгальців чи індусів", — зазначив один із співрозмовників.

Щодо європейських сил, відомо, що Німеччина не бажає зобов'язуватися через непередбачуваність майбутніх виборів. Інше європейське дипломатичне джерело підкреслило, що США повинні бути залучені для забезпечення більш потужного стримування Росії, адже вони мають ресурси, які бракують Європі: можливості розвідки та спостереження, а також "здатність завдати великого удару у відповідь у разі потреби".

За останніми даними, Трамп раніше виступав проти ідеї відправлення американських військ або фінансування місії. Проте одне з джерел в оборонному відомстві зазначило, що Трампа можна буде переконати у зворотному, стверджуючи: "Не думаю, що США зможуть утримати свої руки подалі від цього пирога".

Широко відомо, що на території України вже перебувають західні спецпризначенці, хоча масове розгортання західних військ не спостерігається. Проте, як повідомляє Financial Times, це може змінитися найближчим часом, оскільки повернення Дональда Трампа в Білий дім знову підвищує інтерес до цієї ідеї.

За словами осіб, залучених до переговорів між Києвом і західними партнерами, українські чиновники вважають, що присутність від 40 000 до 50 000 іноземних військових могла б стати реалістичним і достатнім варіантом.

Comments (0)
Add Comment