“Європа поділилася через розміщення миротворців в Україні, – The Times”

Велика Британія та інші європейські держави мають різні погляди на необхідність розгортання великої кількості миротворців в Україні. Про це повідомляє видання The Times з посиланням на дипломатичні джерела та офіційних осіб. "Велика Британія, Франція та країни Північної Європи підтримують ідею європейської ініціативи щодо відправлення десятків тисяч військових, якщо буде досягнуто угоди про припинення вогню. Тим часом Німеччина та інші держави, як відомо, проти цього", — зазначається у статті.

Країни Балтії та Польща висловлюють стурбованість тим, що така місія може відволікти важливі ресурси від прикордонних держав НАТО, залишивши їх уразливими перед загрозою з боку Росії. Все більше дипломатів погоджуються з тим, що таке розгортання в постконфліктний період вимагатиме "підтримки" Дональда Трампа і гарантій безпеки.

Високопоставлене джерело з британського уряду повідомило, що Європа може самостійно сформувати сухопутні сили, якщо це буде потрібно, але міністри попросили США забезпечити "повітряне прикриття". Це може включати систему зенітних ракет Patriot, здатну збивати балістичні ракети чи літаки завдяки розвідувальним можливостям, яких немає у Європи.

Теоретично Британія може відправити дивізію чисельністю від 10 000 до 25 000 військовослужбовців, але, за словами військового джерела, це може бути перебільшенням, враховуючи, що деякі війська вже перебувають в Естонії. "Миротворчі сили ООН, що складаються з військових з таких країн, як Індія, Бангладеш і Китай, вважаються більш реалістичним варіантом", – йдеться у статті.

Очікується, що Кір Стармер обговорить це питання з лідерами ЄС та генеральним секретарем НАТО Марком Рютте під час зустрічі в Брюсселі. Міністр оборони Джон Хілі закликає Велику Британію зайняти активну позицію у цьому питанні. Однак деякі чиновники вважають, що потрібно ще переконати канцлера Рейчел Рівз у значущості України, оскільки вона може розглядати цю ситуацію як "грошову яму".

Серйозною перешкодою залишається питання, чи погодиться президент РФ Володимир Путін на такі сили під час мирних переговорів з США. Високе військове джерело зазначило: "Якщо Росія не погодиться на цю ідею, вона буде мертвою, а якщо США не забезпечать належну підтримку, це також не матиме сенсу. Ніколи не можна бути впевненим у цьому, але я не бачу підстав, щоб ця ідея могла спрацювати".

Деякі дипломати і військові вважають, що миротворча операція ООН може бути більш прийнятною альтернативою, що, можливо, забезпечить згоду Путіна. Вона може включати близько 100 000 миротворців, розташованих як в Україні, так і в Росії, без прямого втручання США. "Москві не потрібно боятися індійських чи бангладешських військових", – додало ще одне джерело.

З приводу європейських сил стало відомо, що німецька сторона виступає проти взяття зобов’язань через невизначеність у майбутніх виборах. Інше європейське дипломатичне джерело вказало на необхідність залучення США для забезпечення більш ефективного стримування Росії, адже у них є можливості розвідки та спостереження, яких бракує Європі, а також здатність завдати потужного удару в разі потреби.

Раніше Трамп вже пропонував США не направляти війська і не фінансувати цю місію. Проте одне з джерел в оборонних колах висловило думку, що Трампа все ж можна переконати в іншому, зазначивши: "Я не вірю, що США зуміють утриматися від участі".

Хоча відомо, що в Україні присутні західні спецпризначенці, масового розгортання західних військ поки що не відбулося. Проте Financial Times повідомляє, що ситуація може незабаром змінитися у світлі можливого повернення Трампа до Білого дому, який знову став регіональною чи глобальною темою. В українських колах вважають, що реальна кількість іноземних військових може становити від 40 000 до 50 000 осіб.

Comments (0)
Add Comment