Європа поділилася через розміщення миротворців в Україні, – The Times

Велика Британія та низка європейських держав виявили розбіжності щодо необхідності розміщення великих миротворчих контингентів в Україні. Як повідомляє видання The Times, дипломати та урядові представники обговорюють це питання. "Велика Британія, Франція та країни Північної Європи виступають за європейську ініціативу, яка передбачає відправку тисяч військовослужбовців, якщо буде укладено угоду про припинення вогню. Проте Німеччина та ряди інших країн виявляють опір такій ідеї", – йдеться в статті.

Країни Балтії та Польща висловлюють занепокоєння, що запропоноване розгортання миротворців може відволікти важливі ресурси від прикордонних держав НАТО, залишивши їх уразливими перед загрозою з боку Росії.

Також зазначається, що зростає розуміння того, що таке постконфліктне розгортання потребуватиме "підтримки" від Дональда Трампа та гарантій безпеки. Високопоставлене джерело у британському уряді підкреслило, що Європа може самостійно створити наземні сили за потреби, але міністри закликали Сполучені Штати надати "повітряне прикриття". Це, ймовірно, включало б батареї зенітних ракет Patriot, здатні знищувати балістичні ракети чи літаки, чого не вистачає європейським країнам.

Британська армія теоретично могла б направити дивізію чисельністю від 10 000 до 25 000 солдатів, однак, за словами військового джерела, це може бути складним завданням, оскільки частина військ уже розгорнута в Естонії. "Деякі вважають, що більш досяжними могли б бути миротворчі сили ООН, складаючи з військових таких країн, як Індія, Бангладеш і Китай", – зазначається в статті.

Очікується, що Кір Стармер обговорить цю ситуацію з лідерами ЄС та генеральним секретарем НАТО Марком Рютте під час зустрічі в Брюсселі. Міністр оборони Джон Хілі наполягає на тому, щоб Велика Британія демонструвала активне лідерство в цьому питанні. Водночас деякі чиновники висловлюють побоювання, що канцлер Рейчел Рівз може не вбачати в Україні важливу задачу, а скоріше "фінансову пастку".

Важливим питанням залишається, чи схвалить президент Росії Володимир Путін миротворчі сили у ході мирних переговорів за участю США. Високопоставлене військове джерело зауважило: "Якщо Росія не підтримує цю ідею, вона виявиться нежиттєздатною. І якщо США не нададуть значної підтримки, то ця ідея також не матиме шансів на успіх".

Декілька дипломатів та військових аналітиків вважають, що миротворча операція під егідою ООН є більш розумним варіантом, який може бути прийнятним для Путіна. Це може охоплювати розміщення близько 100 000 миротворців як в Україні, так і в Росії, без прямої участі США.

"Росіяни не мають наміру атакувати миротворців з Бангладешу чи Індії", – додало інше джерело. Щодо європейських сил, то німецькі чиновники втримуються від зобов'язань, з огляду на невизначеність перед майбутніми виборами.

Європейське дипломатичне джерело вважає, що США повинні відігравати активнішу роль у стримуванні Росії, оскільки мають можливості, яких бракнуватиме європейським країнам, такі як розвідувальні та спостережні ресурси, а також "здатність завдати потужного удару у відповідь, якщо це буде необхідно".

Трамп раніше висловлювався проти відправлення американських військ чи фінансування місії, але одне з джерел у сфері оборони зауважило, що його можна переконати змінити думку, зауваживши: "Я не думаю, що США зможуть утриматися від активної участі".

Відомо, що в Україні вже є західні спецпризначенці, але масове розгортання західних військ поки не відбулося. Проте, як повідомляло Financial Times, це може змінитися, оскільки повернення Дональда Трампа в Білий дім знову пробудило інтерес до цієї ідеї.

Згідно з інформацією, отриманою з джерел, залучених до дискусії між Києвом і західними партнерами, українські чиновники вважають, що розміром від 40 000 до 50 000 іноземних військових може бути реальним та необхідним.

Comments (0)
Add Comment