Європа поділилася через розгортання миротворчих сил в Україні, – The Times

Великобританія та деякі інші європейські держави висловлюють різні думки щодо доцільності розгортання широкомасштабних миротворчих сил в Україні. Про це пише видання The Times, посилаючись на дипломатичні та офіційні джерела. "Великобританія, Франція та країни Північної Європи підтримують ідею європейської ініціативи, що передбачає відправку тисяч військовослужбовців у разі досягнення угоди про припинення вогню. Натомість Німеччина та інші країни виступають проти такої пропозиції", – зазначається в статті.

Держави Балтії та Польща висловлюють занепокоєння, що запропонована місія може відволікти ресурси від прикордонних країн НАТО з Росією, залишивши їх у вразливому становищі.

Зростає консенсус у тому, що для реалізації такого постконфліктного розгортання знадобиться "підтримка" Дональда Трампа та гарантії безпеки. Високопосадовець британського уряду повідомив, що Європа може самостійно сформувати наземні сили, якщо це буде необхідно, але міністри просили США про "повітряне прикриття". Це може включати систему протиповітряної оборони Patriot, здатну знищувати балістичні ракети та літаки, чого наразі немає у європейських країн.

Британська армія теоретично може відправити дивізію чисельністю від 10 000 до 25 000 солдатів, хоча, за словами джерела, це може бути перебільшенням, враховуючи вже наявність військ у Естонії. "Миротворчі сили ООН, які складаються з військових з країн, таких як Індія, Бангладеш і Китай, вважаються більш реальними", – додається в матеріалі.

Очікується, що Кір Стармер обговорить це питання з лідерами ЄС і генеральним секретарем НАТО Марком Рютте під час зустрічі в Брюсселі. Міністр оборони Джон Хілі наполягає на необхідності сильного лідерства Великобританії в цьому контексті. Проте деякі чиновники вважають, що їх потрібно буде переконати в важливості України, побоюючись, що вона розглядається як "грошова яма".

Важливим питанням залишається, чи погодиться президент Росії Володимир Путін на такі сили під час мирних переговорів із США. Високопосадове військове джерело висловило думку: "Якщо Росія не схоче цю ідею, вона не здійсниться, а якщо США не забезпечать необхідну підтримку, ідея так само помре. Кажучи відверто, я не бачу перспектив для реалізації цього плану".

Деякі дипломати і військові фахівці вважають, що миротворча місія ООН є більш вдалим варіантом, який набагато ймовірніше отримає згоду Путіна. Це може передбачати розміщення близько 100 000 миротворців як в Україні, так і в Росії, не вимагаючи участі США.

"Росія не буде атакувати військових Бангладешу чи Індії", – зазначив інший джерело. Щодо європейських сил, то Німеччина, як відомо, скептично поставилася до ідеї з огляду на невизначеність майбутніх виборів.

Інше європейське джерело підкреслило, що для забезпечення ефективнішого стримування Росії США потрібно залучити свої ресурси, оскільки вони мають можливості, яких бракує всій Європі, зокрема у розвідці, спостереженні та здатності завдати потужного удару в разі необхідності.

Одним з попередніх пропозицій Трампа було не надсилати війська і не фінансувати місію. Однак одне з джерел у сфері оборони вважає, що Трампа можна буде переконати у протилежному, кажучи: "Не думаю, що США утримаються від участі".

Хоча відомо, що в Україні вже присутні західні спецпризначенці, масового розгортання західних військ поки ще не спостерігається. Проте, як повідомляє Financial Times, ситуація може змінитися, оскільки повернення Дональда Трампа до Білого дому пробудило інтерес до цієї ідеї.

За словами осіб, залучених до обговорень між Києвом та західними партнерами, українські чиновники вважають, що реальним та достатнім може бути розміщення від 40 000 до 50 000 іноземних військових.

Comments (0)
Add Comment