Президент Франції Еммануель Макрон висловив думку, що вторгнення Росії в Україну та політика колишнього президента США Дональда Трампа спонукають Європу взяти на себе більшу відповідальність за свою фізичну та економічну безпеку. Про це він сказав напередодні зустрічі лідерів ЄС у Брюсселі, повідомляє Reuters.
Макрон зауважив, що політика Трампа — це один з багатьох чинників, котрі спонукають Європейський Союз стати менш залежним від інших країн. "Пандемія COVID-19, а також російська агресія в Україні стали моментами для усвідомлення. Те, що відбувається сьогодні в Україні та з новими рішеннями американської адміністрації Трампа, змушує європейців діяти більш злагоджено та активно реагувати на питання їхньої колективної безпеки", — підкреслив президент Франції.
Він також зазначив, що це свідчить про зміцнення європейської оборонної промисловості та збільшення закупівель європейських озброєнь. "Його коментарі відображають його бачення європейської 'стратегічної автономії'. Проте інші лідери акцентували увагу на важливості продовження міцних безпекових відносин зі США та іншими союзниками в НАТО, зокрема, на постачанні американського озброєння", — йдеться у повідомленні Reuters.
Наприклад, прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що виступатиме проти обмежень на імпорт зброї. "Безпека є нашою основною задачею. Взаємини з США, Канадою та Норвегією в галузі оборони повинні залишатися на першому плані," — підкреслив політик.
Наразі новий прем'єр-міністр Бельгії Барт де Вевер зазначив, що Європа була "трохи пасивною в контексті оборони", однак вторгнення Росії підштовхнуло її до активних дій. "Ми повинні підтримувати стосунки зі Сполученими Штатами. Посилення європейської оборони в партнерстві з трансатлантичним альянсом — це правильний шлях," — додав він.
Раніше прем'єр-міністр Данії Метте Фредеріксен попередила, що в разі введення Дональдом Трампом мит на імпорт з ЄС, він зіштовхнеться з "жорсткою відповіддю". За її словами, це вплине на співробітників і компанії в США, Європі, Канаді та інших країнах.
Водночас радник президента США з національної безпеки Майк Волтц підкреслив, що Трамп буде наполягати на тому, щоб країни Європи збільшили витрати на оборону. Він зазначив, що настав час показати свої зобов'язання перед НАТО, збільшивши витрати щонайменше до 5 відсотків від ВВП.