14 травня Верховна Рада України проголосувала «за» звернення до світової спільноти з нагоди Дня вшанування пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу — за було 310 депутатів.
Як наголосив народний депутат та ватажок кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв у своєму дописі на Facebook, першочерговим завданням є припинення системних утисків прав і свобод кримських татар з боку Російської Федерації.
«Ми звертаємося до урядів та парламентів іноземних держав із закликом надати цим діянням офіційну кваліфікацію геноциду — як це вже зробили Литва, Латвія, Канада, Польща, Естонія та Чехія — і об’єднати зусилля для притягнення РФ до відповідальності за історичні й сучасні злочини в окупованому Криму», — підкреслив Джемілєв.
Він додав, що політика окупаційного режиму в Криму, спрямована на поступове витіснення корінного населення з їхніх земель та масове заселення півострова громадянами Росії, жорстоке переслідування за найменші прояви незгоди, суворі вироки за пости у Facebook, нелюдські тортури в ізоляторах, викрадення й убивства, а також низка інших репресій свідчать про те, що режим Путіна продовжує застосовувати геноцидні методи щодо приєднаних народів.
Трагічну депортацію кримськотатарського населення 1944 року вже визнали геноцидом у низці країн: Україна (2015), Литва та Латвія (2019), Канада (2022), а також Польща, Естонія й Чехія (2024).
18 травня 1944 року радянська влада розпочала насильницький вивіз кримських татар до Центральної Азії. Протягом трьох днів майже 200 тисяч осіб було перевезено вантажними поїздами.