Україна відхилила пропозиції США щодо створення фонду обсягом 500 мільярдів доларів, що передбачав би частку Вашингтону у володінні рідкісноземельними корисними копалинами. Про це 22 лютого повідомило видання Bloomberg з посиланням на українського чиновника. За його словами, цей фонд мав би компенсувати допомогу США, надану Україні, яка потерпає від війни, з моменту початку російського вторгнення. Українська сторона вважає, що реальна сума становить понад 90 мільярдів доларів, що приблизно в п'ять разів менше заявленого американцями.
Переговори вимагають додаткового часу для завершення угоди, оскільки нещодавня пропозиція США містить певні спірні пункти, і президент України Володимир Зеленський не готовий її затвердити, зазначило інше джерело агентства. Президент США Дональд Трамп також неодноразово наголошував на необхідності повернення коштів, що були відправлені на підтримку України.
Раніше агентство Reuters повідомило, що американські переговорники, які тиснули на Київ щодо забезпечення доступу до критично важливих корисних копалин, підняли питання про можливість обмеження Україні доступу до супутникової системи Інтернету Starlink, що належить Ілону Маску. Під час зустрічі представника США з питань України Кіта Келлога та Зеленського Україні було сказано, що їй може загрожувати припинення послуги, якщо угоду про корисні копалини не буде укладено.
21 лютого Зеленський заявив про активну роботу над угодою з представниками США, не вдаючись у деталі. Він зазначив, що це може стосуватися щось, що «позитивно вплине на наші відносини», висловивши сподівання на «справедливий результат».
Того ж дня радник президента США з національної безпеки Майк Волц висловив упевненість у тому, що незабаром Зеленський підпише угоду щодо корисних копалин із США. Попередня пропозиція від Вашингтона передбачала доступ до рідкісноземельних мінералів в обсязі 500 мільярдів доларів як оплату за американську військову та фінансову підтримку в захисті Києва від російського вторгнення. Президент України зазначив, що обсяги допомоги США в період війни значно менші за цю суму і що пропозиція США не містить конкретних гарантій безпеки.