Україна і США на порозі укладення угоди щодо корисних копалин для зменшення напруженості, – NYT

У п’ятницю адміністрація Дональда Трампа зробила вагомий крок у переговорному процесі з Україною щодо угоди про корисні копалини, повідомляє The New York Times. Ця ініціатива виникла після тижня дипломатичного тиску, коли Трамп, спочатку отримавши відмову, активізував свої заяви, критикуючи Україну та натякаючи на можливу підтримку Росії з метою завершення конфлікту.

На зустрічі в Білому домі Трамп заявив, що угода може принести Сполученим Штатам до 500 мільярдів доларів. "Сподіваюся, ми підпишемо угоду в найближчий час", – зазначив він.

Президент України Володимир Зеленський підтвердив, що Київ працює над проєктом угоди, який, схоже, має на меті зменшити напружені стосунки з Трампом. "Ця угода може додати цінності нашим відносинам — головне правильно окреслити деталі, щоб вона працювала", — написав Зеленський у соцмережах у п’ятницю.

Проте стратегія Трампа щодо України залишається відверто комерційною, зосередженою на економічних інтересах США, що може мати серйозні наслідки для європейської безпеки та трансатлантичного альянсу.

Останніми тижнями Трамп і його прихильники намагалися тиснути на Зеленського, натякаючи, що США можуть відмовитися від підтримки України або навіть віддати перевагу позиції Росії. У п’ятницю Трамп, виступаючи на радіо Fox News, заявив, що втомився від звинувачень на адресу Росії у війні та поклав відповідальність на Зеленського та його попередника, Джо Байдена.

"Кожного разу, коли я кажу, що це не Росія винна, я стикаюся з критикою від фейкових новин", — підкреслив він, додавши, що Байден та Зеленський говорили неправильні речі.

Трамп також наголосив на своїх очікуваннях від України в плані отримання доступу до корисних копалин в обмін на будь-яку підтримку Сполучених Штатів. "Хто знає, скільки варті ці корисні копалини, але це хоч щось", — зазначив він.

В Овальному кабінеті Трамп продовжував критикувати Байдена через його недостатньо жорсткі вимоги до України. "Байден просто дав їм гроші — без жодних зобов'язань чи гарантій", — сказав Трамп. "Тож або ми підпишемо угоду, або виникнуть серйозні проблеми".

З початку конфлікту Київ і Москва вели прямі переговори, але з квітня 2022 року вони зосередилися в основному на обміні військовополоненими і поверненні українських дітей з Росії.

Спочатку Україна висловила ідею про співпрацю у сфері природних ресурсів, але Зеленський відмовився, коли стало зрозуміло, що США вимагають 50% доходів від українських мінеральних та енергетичних ресурсів. Він також висловив занепокоєння відсутністю гарантій безпеки з боку Вашингтона.

Проте, за інформацією джерел в українському уряді, цього тижня оновлений проєкт угоди усунув проблеми, і деякі радники Зеленського зараз рекомендують йому підписати угоду.

У свою чергу, Кіт Келлог, генерал-лейтенант у відставці та спецпредставник Трампа з українських питань, висловив підтримку Зеленському, описуючи його як "сміливого лідера нації в стані війни".

Зеленський у п’ятницю також підтвердив, що триває робота над "угодою, яка може зміцнити наші відносини", однак додав, що ще потрібно "опрацювати деталі для її ефективності". "Я з нетерпінням очікую на результат", — підкреслив він.

Минулого тижня переговори були під загрозою зриву після того, як Зеленський відмовився підписати угоду, запропоновану міністром фінансів США під час візиту до Києва. Трамп у відповідь різко розкритикував Зеленського, стверджуючи, що той сам розпалює конфлікт.

Зеленський, у свою чергу, відповів, що Трамп потрапив у "павутину дезінформації". У четвер радник з питань національної безпеки США Майк Волц закликав українське керівництво "зм’якшити тон і підписати цю угоду".

Держсекретар Марко Рубіо також прокоментував ситуацію, заявивши, що Зеленський спочатку погодився на угоду під час зустрічі з віце-президентом, але згодом відмовився. "Ми пояснили їм, що хочемо працювати разом не для того, щоб вкрасти, а щоб забезпечити безпеку", — додав Рубіо.

Попри дипломатичний тиск, Зеленський продовжує залучати підтримку з боку європейських партнерів. У четвер і п’ятницю він провів переговори з лідерами Франції, Великої Британії, Норвегії, Данії, Фінляндії та Канади, а також із президентом Польщі Анджеєм Дудою.

Наступного тижня президент Франції Еммануель Макрон і прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер відвідають Вашингтон, щоб обговорити подальшу підтримку України та її потреби з адміністрацією Трампа.

Зеленський спочатку відхилив варіант угоди про видобуток корисних копалин через відсутність гарантій безпеки для України. Учора він підтвердив, що команди США та України працюють над угодою, і Трамп висловив сподівання на її підписання в найближчий час.

Comments (0)
Add Comment