Угода щодо Чорного моря забезпечить Путіну тріумф без компромісів, – The Times.

Перша угода про припинення вогню, укладена за посередництвом США під час переговорів у Саудівській Аравії, на думку The Times, більше вигідна Москві, оскільки не вимагає від Києва серйозних поступок. Здається, що Росія отримує більше переваг від цієї домовленості, яка передбачає припинення бойових дій у Чорному морі та можливу заборону атак на енергетичні об’єкти.

В адміністрації президента США зазначили, що угода "усуватиме застосування сили" в Чорному морі і гарантуватиме безпеку судноплавства. Проте фактичні активні бойові дії в цьому регіоні припинилися ще в 2023 році, коли російський флот зазнав значних втрат і був змушений відступити з Криму після успішних атак України, зокрема внаслідок потоплення флагмана "Москва".

Після відступу Чорноморського флоту Україна змогла відновити експорт зерна, тому оголошене перемир’я, ймовірно, більше здатне допомогти російським судами. "Україна ефективно охороняє свій зерновий коридор. При цьому Росія продовжує атакувати порти Одеси та Миколаєва, і в угоді це не згадано. Жодних обмежень (на удари – УНІАН) для Росії не передбачено," – зазначив радник президента України Сергій Лещенко у Telegram.

Лещенко також критикує адміністрацію США за те, що вона не добилася "жодних поступок" від Росії в обмін на її можливість відновити експорт сільськогосподарських товарів і добрив. Щодо можливої заборони атак на енергетичну інфраструктуру, це могло б допомогти Україні уникнути блекаутів, які Росія намагалася спричинити протягом війни. Водночас Україна також завдавала ударів по російських нафтових об’єктах, завдаючи шкоди спроможності Кремля вести війну. Якщо такі атаки припиняться, це створить переваги для Москви.

Росія висунула вимогу про пом’якшення санкцій проти Россільгоспбанку та інших фінансових установ, які здійснюють аграрну торгівлю, зокрема про повернення їх до глобальної платіжної системи Swift. Россільгоспбанк був відключений від Swift у 2022 році за рішенням ЄС. Пізніше Європейський Союз запропонував компроміс: дозволити банку створити дочірню компанію для обробки платежів, пов’язаних із зерновим експортом. Однак Кремль тоді знехтував цією пропозицією.

Якщо ж Москва отримає такі поступки зараз, це буде сприйнято як серйозна перемога Путіна і створить прецедент для подальшого послаблення санкцій. Білий дім зазначив, що угода "розширить" доступ Росії до міжнародних фінансових систем, проте не уточнив, чи йдеться про Swift.

У Києві є побоювання, що Захід може послабити позицію щодо Росії. "Навіть сьогодні, в день переговорів, ми бачимо, як росіяни маніпулюють ситуацією," – заявив президент Зеленський. "Вони вже намагаються спотворити домовленості і обдурити як наших посередників, так і світ."

Немає жодних ознак, що Кремль дійсно налаштований на мир. Міністерство закордонних справ Росії повідомило, що не варто очікувати "прориву", а речник Кремля Дмитро Пєсков назвав "оману" припущення, що бойові дії в Україні найближчим часом можуть припинитися. Дата нового раунду переговорів між США та Росією поки що не оголошена.

Оскільки російські війська продовжують повільний наступ на сході України, а адміністрація Трампа дедалі частіше повторює тези Кремля, у Путіна немає сильних мотивів для завершення вторгнення. Незважаючи на великі втрати серед російських військових, риторика Кремля майже не змінилася з початку повномасштабної агресії у 2022 році. Цього тижня міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров повторив, що Москва прагне "денацифікувати" Україну, посилаючись на пропагандистські твердження Путіна про "неонацистський" характер української держави.

У день початку переговорів у Саудівській Аравії, російський ракетний удар по Сумах призвів до поранення 88 осіб, у тому числі 17 дітей. Щодо питання викрадених українських дітей та полонених, адміністрація США лише зазначила, що залишиться "відданою" зусиллям по їхньому поверненню. "Для обміну полоненими і повернення дітей бажання недостатньо," – зауважив Лещенко. "Непрозоро, як Сполучені Штати планують цю допомогу."

25 березня російська сторона заявила, що США погодилися на зняття частини санкцій в обмін на підтримку угоди щодо Чорного моря. Сам Трамп сказав, що його адміністрація розглядає висунуті Росією вимоги: "Є п’ять або шість умов, і ми розглядаємо їх усі," – зазначив він.

Comments (0)
Add Comment