Під час свого візиту до Києва єврокомісар із промислової стратегії Стефан Седжурне «підтвердив зобов’язання» реалізувати меморандум про взаєморозуміння між Україною та Європейським Союзом щодо критично важливих ресурсів, який був підписаний чотири роки тому. Він також наголосив на необхідності «прискорити співпрацю для зміцнення взаємовигідного партнерства», як заявив на брифінгу 25 лютого речник Єврокомісії Томас Реньє. Цю інформацію він надав, коментуючи слова Седжурне про пропозицію ЄС укласти угоду щодо «критично важливих ресурсів», яку цитувала інформаційна агенція AFP.
«Це не є новою пропозицією. З 2021 року ЄС уже має партнерство з Україною в сфері критичних матеріалів, закріплене нашим Меморандумом про взаєморозуміння. Це питання не нове, воно виникло ще чотири роки тому. Спільна робота щодо критичних матеріалів спрямована не лише на забезпечення постачання для ЄС, але й на сприяння розвитку місцевої економіки та потенціалу в країнах-партнерах для отримання вигоди обома сторонами. Тут йдеться про співпрацю з Україною, а не про конкуренцію зі Сполученими Штатами», – зазначив речник.
Згідно з висловленням Седжурне, яке раніше наводила AFP, «21 з 30 найважливіших матеріалів, необхідних Європі, може бути постачено Україною в рамках вигідного партнерства». Які саме ресурси маються на увазі – не було вказано. Українська сторона не робила жодних офіційних заяв щодо цієї пропозиції.
Седжурне підкреслив, що Європа ніколи не вимагатиме угоду, що була б невигідна для будь-якої зі сторін.
Нагадаємо, раніше США запропонували Україні угоду щодо доступу до родовищ рідкісноземельних металів. Дональд Трамп тоді зазначив, що таким чином планує компенсувати допомогу, яку було надано Києву в розмірі 500 мільярдів доларів. Коли Київ відхилив перший варіант угоди, Трамп різко критикував президента України Володимира Зеленського, стверджуючи, що сума наданої допомоги становила близько 100 мільярдів доларів.
24 лютого Трамп анонсував зустріч із Зеленським у найближчі два тижні для підписання угоди про рідкісноземельні метали. «Майже всі ключові деталі були узгоджені. Ми маємо намір завершити їх якнайшвидше, щоб перейти до підписання документу», – заявили в Києві.
Водночас російський президент Володимир Путін підкреслив, що Росія готова запропонувати державним і приватним структурам США спільну роботу в галузі рідкісноземельних металів.