У угоді про копалини відсутні згадки про фінансову підтримку Україні, повідомляє WSJ.

Адміністрація президента США Дональда Трампа очікує швидкого підписання нової угоди з Україною щодо корисних копалин. Як повідомляє The Wall Street Journal (WSJ), ця угода надасть Вашингтону значні права в економічному управлінні України, проте є ймовірність, що українська сторона не зможе прийняти ці умови.

Видання акцентує, що розбіжності в очікуваннях можуть призвести до нових конфліктів між США та Україною стосовно того, що Трамп може отримати в обмін на підтримку Києва у війні з Росією. Юрист Деніел Білак підкреслив: "Українці не можуть просто так відмовитися від свого економічного суверенітету".

Також в WSJ нагадали, що на початку лютого Трамп висловлював готовність отримати українські корисні копалини. Наразі його бажання перетворилося на американський план щодо отримання прибутку від українських економічних проектів у сферах металургії, нафти, газу та інших природних ресурсів, а також інфраструктурних ініціатив, таких як порти і трубопроводи.

55-сторінковий проект угоди, з яким ознайомилося видання, передбачає стягнення з України мільярдів доларів допомоги, отриманої від США. Трамп вважає, що США витратили на підтримку України 350 мільярдів доларів, що суттєво перевищує оцінки української сторони – близько 100 мільярдів.

Проект нової угоди, надісланий до Києва, пропонує створення обмеженого товариства, зареєстрованого в Делавері, під назвою "Інвестиційний фонд реконструкції США та України". Білий дім презентував цю ініціативу як взаємовигідну можливість зміцнення відносин.

Представник Ради нацбезпеки Джеймс Г'юїтт зазначив: "Угода про корисні копалини відкриває Україні можливості для розвитку економічних відносин зі США, що є основою для довготривалої безпеки та миру."

Україна поки що реагує обережно і розробляє офіційну відповідь. Водночас, у новому проекті немає суттєвих гарантій безпеки, які Україна шукала, водночас піднімається питання про повернення США витрат на військову допомогу, що не проходило в попередній версії угоди.

Аналітики зазначають, що для України буде важко прийняти багато з умов угоди. Наприклад, фонд матиме право вибору всіх проектів у сфері природних ресурсів та інфраструктури, для яких Україна шукає інвестицій. Такі проекти будуть приносити прибуток, але управління фондом, в складі якого три представники США і два українських, фактично залишає контроль у руках Вашингтону.

Документ також зазначає, що ресурси фонду підуть на покриття допомоги, наданої Україні після вторгнення Росії, але не уточнює, скільки з цих коштів буде витрачено на відновлення самої України.

Якщо Київ вирішить знайти інших інвесторів, спочатку йому потрібно буде представити проект фонду, і якщо фонд відмовиться, Україна не зможе запропонувати іншим потенційним інвесторам кращі умови.

Рейчел Ріццо, старший науковий співробітник Atlantic Council у Вашингтоні, зазначає, що у Трампа немає чіткого плану на випадок, якщо Україна не підпише угоду, і адміністрація здається, імпровізує в питаннях підтримки України.

"Якщо Україна відхилить цю версію угоди, Вашингтону доведеться вести нові переговори з Києвом. Після того, як Трамп зазначив, що Росія затягує переговори, високопосадовці його адміністрації прагнуть уникати виглядати надто прокремлівськими," – зауважує видання.

На початку місяця стало відомо, що стратегія Трампа щодо України дотримується плану, розробленого рік тому. Відмова США від постачань зброї та розвідданих Україні, а також суперечка між Володимиром Зеленським та Дональдом Трампом в Овальному кабінеті викликали хвилю обурення серед союзників. Раніше держсекретар Марко Рубіо заявляв, що Україна буде змушена віддати частину своїх земель Росії в рамках будь-якої мирної угоди.

Comments (0)
Add Comment