Трамп виступає в ролі спекулянта, використовуючи війну в Україні для власної вигоди, – Politico

Президент США Дональд Трамп використовує критичну ситуацію в Україні під час війни як свою "золоту бізнес-можливість", намагаючись укласти угоду з Києвом на вкрай невигідних умовах щодо видобутку корисних копалин, повідомляє Politico. За останньою версією угоди, США отримуватимуть половину доходів від продажу української нафти, газу і інших вуглеводнів, а також практично весь прибуток від металів, критично важливих мінералів та "інших видобувних матеріалів". Крім того, США одержать вигоду від будь-якої інфраструктури, пов'язаної з природними ресурсами, зокрема від доріг, залізниць, трубопроводів, портів, терміналів і нафтопереробних заводів. Всі роялті та прибутки від природних ресурсів також підуть до кишені США, поки Україна не розрахується за військовий борг у сумі не менше 100 мільярдів доларів.

Ця угода принципово відрізняється від політики ленд-лізу США за президентства Теодора Рузвельта. Видання нагадує, що під час Другої світової війни США надали допомогу 38 країнам у вигляді поставок і обладнання на суму близько 50 мільярдів доларів, а повернули лише близько 8 мільярдів доларів. Більше того, хоча угода передбачала повернення неушкодженого обладнання, насправді його майже зруйнували, а залишки продали союзникам за зниженими цінами.

Втім, угода Трампа з Україною "менше нагадує ленд-ліз і більше — нерівноправні договори, які імперські західні держави нав'язали Китаю в 19 столітті", зазначає видання.

Основна різниця між цими нерівноправними угодами та угодою Трампа полягає в тому, що перші були нав'язані переможеним противником після військових тріумфів, а ця угода стосується фактичного союзника.

"Поки українці стурбовані ідеєю виплати репарацій США, важливо усвідомлювати, що Трамп не вимагає 'військових репарацій' — виплат на компенсацію за шкоду, завдану агресором. Натомість президент США діє як військовий спекулянт, аморально використовує ситуацію для особистого збагачення", — зауважує Politico.

США запропонували Україні новий проект угоди, який передбачає майже повний контроль американців над усіма родовищами корисних копалин без гарантій безпеки для України. Більше того, в новій угоді не згадано про жодні фінансові вигоди для України.

Раніше Володимир Зеленський зазначив, що розгляне умови угоди щодо корисних копалин лише після її детального аналізу юристами на предмет можливої наявності юридичних загроз. У свою чергу, Трамп пізніше заявив, що, нібито, Зеленський бажає вийти з угоди про видобуток корисних копалин, і пригрозив, що в такому разі у Зеленського виникнуть "великі проблеми".

Comments (0)
Add Comment