Президент США Дональд Трамп має намір змінити статус диктатора Володимира Путіна – з ізоляції на партнерство, повідомляє Sky News. Це є важливим моментом: вперше за більш ніж три роки Вашингтон не вживає заходів щодо посилення санкцій проти Москви, а навпаки, починає говорити про можливе їх зняття. Це може слугувати конкретним підтвердженням зближення США та Росії, а також значним сигналом про наміри Трампа будувати партнерські відносини з Путіним.
На даний момент йдеться лише про часткове послаблення обмежень, що дозволить відновити російський експорт продовольства та добрив на міжнародні ринки. Варто зауважити, що російські харчові продукти та добрива завжди формально виключалися зі санкційного списку Західних країн. Однак реальні труднощі з експортом виникли через відключення російських банків від системи SWIFT, що затримувало платежі і обмежувало транзакції через високі комісії, навіть при торгівлі з країнами-партнерами.
Москва активно добивається зняття санкцій з Россільгоспбанку – ключового державного аграрного банку, та відновлення його доступу до SWIFT. Можна вважати, що це невеликі послаблення санкційного режиму, але такий крок матиме серйозне символічне значення. Західні союзники України діяли одностайно, формуючи санкційний фронт проти Москви. Проте тепер один із найсильніших прихильників цієї політики починає її руйнування.
Крім того, є побоювання, що Кремль використає ці поступки на свою користь, наприклад, домагаючись зняття обмежень на постачання сільськогосподарської техніки. Ці обмеження запроваджені через можливість використання деяких компонентів тракторів та комбайнів в військових цілях. Чи можемо ми бути впевнені, що ці деталі не будуть використані для виробництва зброї? Вашингтон може вірити Москві, але Київ навряд чи погодиться на таку довіру.
Ще одне питання для України та її європейських союзників – це те, що Путін, здається, отримує ці поступки без жодних суттєвих поступок з свого боку. Так, Росія погодилася на морське припинення вогню, але це далеко від справжнього миру, а подібна угода вже існувала в рамках Чорноморської зернової ініціативи ще з липня 2022 року. Москва вийшла з цієї угоди у 2023 році, посилаючись на труднощі з експортом продовольства та добрив, і тепер повертається до тих же самих вимог. Водночас напади в Чорному морі значно зменшилися, а український експорт зерна майже досяг довоєнного рівня.
Таким чином, морське припинення вогню навряд чи матиме суттєвий вплив на сам конфлікт. Однак ця угода є важливою для Вашингтона та Москви. Для Трампа це можливість заявити про зроблений крок до миру. Для Путіна – перший крок на шляху до зняття ізоляції.
Раніше президент України Володимир Зеленський зазначив, що російському диктатору Володимиру Путіну вдалося вплинути на деяких людей у команді Трампа. "Я вважаю, що Росії вдалося вплинути на окремих представників Білого дому… Їхній сигнал американцям полягав у тому, що українці не хочуть припиняти війну, і потрібно щось зробити, щоб їх примусити", – пояснив президент України.
Водночас видання The Telegraph повідомило, що президент РФ підриває сподівання Трампа на швидке припинення вогню в Україні. Деякі джерела видання зазначають, що президент США починає відчувати розчарування через постійні ракетні та безпілотні атаки, які тривають, незважаючи на обіцянки обох сторін щодо міні-перемир'я.