Президент США Дональд Трамп утримується від запровадження нових економічних санкцій проти Росії, використовуючи цей важіль як інструмент впливу на мирні переговори щодо завершення війни в Україні. Таку думку висловила Олександра Прокопенко, експертка Євразійського центру Carnegie Russia, яка раніше працювала в Центральному банку Росії, повідомляє газета The New York Times. "Це політичне рішення. Трамп не прагне ескалації, поки веде переговори з Путіним", – стверджує Прокопенко.
Видання вказує, що Трамп використовує мита як засіб ведення переговорів, на що вказує його підхід до Ірану — ще однієї країни, яка є об'єктом його територіальних амбіцій. "Він встановив найнижчий рівень нових тарифів для Ірану, що на 10% менше, ніж для Ізраїлю, надійного партнера США" — зазначає видання.
Міністр фінансів Скотт Бессент також підтвердив, що Москві було надано певні преференції, оскільки санкції, запроваджені після початку повномасштабного вторгнення в Україну, призвели до фактичного припинення торгівлі між США та Росією.
Торговельні відносини між США та Росією знизилися до найнижчого рівня за останнє десятиліття після вторгнення, однак у 2024 році РФ все ще експортувала до США товарів на суму 3 мільярди доларів, переважно добрива та платину.
Крім того, Трамп пригрозив запровадити мита на покупців російської нафти, на яку покладається російська військова машина, якщо Путін не піде на співпрацю з Трампом для досягнення миру в Україні. NYT зазначає, що такі мита можуть суттєво ускладнити зовнішню торгівлю Росії.
Видання також зазначило, що структура російського експорту могла вплинути на це рішення. Росія є третім найбільшим постачальником добрив до США, і за останній рік обсяги її експорту добрив зросли.
"Трамп задумується про те, як захистити американських фермерів, які є важливою виборною силою, від наслідків торгових війн. Збереження низьких цін на добрива може стати частиною цієї стратегії".
Трамп запровадив імпортне мито на весь імпорт. Основне мито становить 10%. Його застосовують до країн, які, на думку Трампа, мають мінімальні мита на американські товари.
Для України ставка мита встановлена на рівні 10%, тоді як Росія зовсім відсутня в цьому списку. Це єдина велика країна, з товарів якої Трамп вирішив не стягувати мита.
3 березня стало відомо, що Трамп насправді не має підстав для необхідності запровадження мит на імпорт. Видання WP вказало, що інформація про це була вигадкою.